Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 150 души получиха топла храна от доброволческа акция на ученици

Снимка: Ани Петрова

Израстването на един млад човек е свързано не само с добиването на знания и компетенции за общуване, не само с изграждане и отношение към нещата, които се случват в обществото, но и с култивиране на духа. С осъзнаването на факта, че когато помагаш на другите, това е дар не само за тях, но и за теб самия.

“В нашия храм се случват много благотворителни инициативи, но обикновено са инициирани от големите хора. Този път с нас се свързаха ученици от 81 СОУ “Виктор Юго“, които имат иновативен STEM център, за да придобият умения за приготвяне на храна, учат ги кое е полезно и кое е вредно. Част от него е оборудвано помещение с котлони“, казва в ефира на “Нашият ден“ Велина Андонова, преподавател по религия към храма “Рождество Христово“ в столичния квартал “Младост“.

“Докато са готвели тези деца са се събрали и са решили да направят нещо добро. Събрали са от собствените си джобни пари. Изпратили сме една майка от нашето училище, която е ментор и благодарение на нея имахме съвършения продукт – постен боб по манастирски, предвид спецификата на периода, свързана с пост. Те се свързаха с нас с молба да им осигурим пространство, в което да раздадат храната“, посочва още тя.

“Доброто дърво дава добър плод, но е важна и почвата, и грижата за това, защото, ако тези деца бяха поискали да направят добро и бяха почукали на някоя врата, която не се беше отворила, може би шяхме да ги загубим“, посочва още тя и допълва:/

“Винаги трябва да има човек, който да посрещне децата и да ги мотивира, да им структурира каузата в кампанията и да им подаде ръка. Тези деца купиха продуктите, приготвиха храната и лично я раздадоха на хората в нужда. Над 150 човека успяха да получат от децата храната си ръка в ръка и ръка за ръка“.

По нейните думи децата бяха много любопитни не само за текущия пост, но и за това какво е църквата като цяло. От тази кауза и кампания те разбраха, че църквата не е просто сградата, а това, че тя е общност от хора.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50