Електоралната база на републиканците се консолидира зад Доналд Тръмп след явяването му в съд в Ню Йорк преди дни.
“В действителност става дума за арест по всички норми на законодателството в САЩ. По отношение на самото действие на ареста за мен това е сблъсък на либералното и консервативното в САЩ“.
Това каза пред БНР политологът Искрен Иванов.
Според него, ако се погледнем внимателно ще видим, че в действителност по време на своето управление като президент Тръмп е направил някои много сериозни грешки:
“той влоши докрай отношенията с Китай, отделно имаше много сериозни търкания с европейските съюзници. Но всичко това има и друга страна, и тя е, че либералното крило на САЩ има интерес на този етап фигурата на Тръмп да бъде опетнена, така че той да не се включи в президентската надпревара“.
“Ефектът обаче е обратен и той ще прерасне в една ПР спирала, която ще даде възможност на Тръмп по-скоро да засили позицията си“, казва още Иванов в ефира на “Нашият ден“.
Срещата на Урсула фон дер Лайен и Макрон в Пекин...
Според него тази среща има два ключови акцента – първият е опитът на европейските лидери да склонят Китай да съдейства за спирането на бойните действия в Украйна. На второ място това е опит и на Макрон, и на Урсула да убедят Си Дзинпин, че Европа не иска да си разваля добрите отношения с Китай.
“Тук обаче има някакво противоречие“, казва анализаторът:
“Китай вече има план за прекратяването на тази война, който беше публикуван, но още щом излезе той не се хареса на Европа“.
За него в случая ЕС води една двулицева политика, карайки Китай да окаже натиск върху Русия.
Според него такива преговори трябва да се придържат към принципа за единен Китай. Ако Китай има ясни гаранции от европейските лидери, че Тайван ще се счита за провинция на Китай, и ако това беше казано на срещата, може би отношенията с Китай щяха да седят по друг начин.
Мнението на Искрен Иванов за членството на Финландия в НАТО – чуйте в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg