Кажи ми кои са приятелите ти, за да ти кажа кой си ти, гласи българската поговорка. След като "Какво се случва" се разходи из града на правите улици, поетите, липите, художниците и какво ли още не, поговорката започна да звучи по-скоро така: "Кажи ми кои са хората на изкуството, които ражда този град, за да ти кажа какъв е той всъщност!". Стара Загора има древна история, но и завиден културен живот. За част от него отговорност носят жените творци в града.
Жените са чувствени, те са буря от емоции, която подлежи единствено на любов и самоконтрол по желание, и са винаги с внимание към детайла и отношение към душата. Те са новаторки и отдавна утвърдени в света на изкуството. Успяват да пречупят живота през неговата нежна половина, през майчинството, но и духовността и християнските ценности, през своите женски очи, в които всичко е една идея по-добро. Образоват, възпитават, отглеждат – най-вече любов. Жените творци създават характерен подход към изкуството. Те боравят смело с думите, метафорите и съвременните технологии, философски разглеждат света и развиват усещане за него. Образът на съвременната жена творец е модерен, но със съхранени традиции.
За да разбере какви са техните търсения, идеи и възможности, "Какво се случва" се обърна към днешните жени творци на Стара Загора.
Срещата с тях започна от ръководителката на средището на изкуството под липите – директорката на Градската художествена галерия Катя Тинева-Гюрковска. Тя е изкуствовед, преподава "Теория и история на изкуството" в Тракийския университет и си поставя за цел да привлече младата публика, като отвори вратите на галерията за иновативни дейности, които да популяризират богатото ни художествено наследство. Именно тя, като куратор на изложбата "Жените творци: думи, цветове, метафори" в Стара Загора, се опита да очертае образа на съвременната жена творец, която е активна част от художествения живот на града и страната.
Според Катя Тинева жената творец умее еднакво добре да артикулира с думите и визуалния език. Тя изследва човешките взаимоотношения и природата, видимия и невидимия свят и показва емоциите си чрез цветове и форми. Разговорът с нея обаче започва именно от длъжността, която заема съвсем отскоро.
От Художествената галерия в Стара Загора "Какво се случва" се отправи към другия духовен и културен център в града – Регионалната библиотека "Захарий Княжески". Там журналистиката и фотограф Йорданка Джонджорова откри изложбата си "Магията на Кападокия".
Чрез трийсет цветни фотографии тя се опитва не просто да представи това вълшебно, магично и пъстро място, но и да събере помощи за децата, пострадали от разрушителните земетресения в Турция.
С поредната си благотворителна изложба, която ще бъде част от библиотеката до 23 април, Йорданка Джноджорова показва каква е силата на изкуството и какъв е женският поглед в него. Фотографиите ѝ се преживяват с очи и сърце, но подробностите разказва самата тя:
И актрисата Галя Александрова е сред жените творци на Стара Загора. Тя е част от трупата на Драматичния театър "Гео Милев" в града, но напоследък е позната на зрителите като Бонка от сериала "Пътят на честа".
Разговорът с нея засяга точно темите за ценностите, приятелството, трите Т в живота и изкуството – талант, труд и търпение, образованието и културата и всичко, провокирано от душата.
Галя Александрова преподава театър в Културния център за даровити деца "Проф. Петър Жеков" в Стара Загора. "Какво се случва" я откри именно там, за да разкаже историята на центъра и кои всъщност са даровитите деца.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg