Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените творци на Стара Загора

Антична улица, Стара Загора
Снимка: Емил Енчев

Кажи ми кои са приятелите ти, за да ти кажа кой си ти, гласи българската поговорка. След като "Какво се случва" се разходи из града на правите улици, поетите, липите, художниците и какво ли още не, поговорката започна да звучи по-скоро така: "Кажи ми кои са хората на изкуството, които ражда този град, за да ти кажа какъв е той всъщност!". Стара Загора има древна история, но и завиден културен живот. За част от него отговорност носят жените творци в града.

Жените са чувствени, те са буря от емоции, която подлежи единствено на любов и самоконтрол по желание, и са винаги с внимание към детайла и отношение към душата. Те са новаторки и отдавна утвърдени в света на изкуството. Успяват да пречупят живота през неговата нежна половина, през майчинството, но и духовността и християнските ценности, през своите женски очи, в които всичко е една идея по-добро. Образоват, възпитават, отглеждат – най-вече любов. Жените творци създават характерен подход към изкуството. Те боравят смело с думите, метафорите и съвременните технологии, философски разглеждат света и развиват усещане за него. Образът на съвременната жена творец е модерен, но със съхранени традиции.

За да разбере какви са техните търсения, идеи и възможности, "Какво се случва" се обърна към днешните жени творци на Стара Загора.

Срещата с тях започна от ръководителката на средището на изкуството под липите – директорката на Градската художествена галерия Катя Тинева-Гюрковска. Тя е изкуствовед, преподава "Теория и история на изкуството" в Тракийския университет и си поставя за цел да привлече младата публика, като отвори вратите на галерията за иновативни дейности, които да популяризират богатото ни художествено наследство. Именно тя, като куратор на изложбата "Жените творци: думи, цветове, метафори" в Стара Загора, се опита да очертае образа на съвременната жена творец, която е активна част от художествения живот на града и страната.

Според Катя Тинева жената творец умее еднакво добре да артикулира с думите и визуалния език. Тя изследва човешките взаимоотношения и природата, видимия и невидимия свят и показва емоциите си чрез цветове и форми. Разговорът с нея обаче започва именно от длъжността, която заема съвсем отскоро.

Йорданка Джонджорова откри изложбата сиОт Художествената галерия в Стара Загора "Какво се случва" се отправи към другия духовен и културен център в града – Регионалната библиотека "Захарий Княжески". Там журналистиката и фотограф Йорданка Джонджорова откри изложбата си "Магията на Кападокия".

Чрез трийсет цветни фотографии тя се опитва не просто да представи това вълшебно, магично и пъстро място, но и да събере помощи за децата, пострадали от разрушителните земетресения в Турция.

С поредната си благотворителна изложба, която ще бъде част от библиотеката до 23 април, Йорданка Джноджорова показва каква е силата на изкуството и какъв е женският поглед в него. Фотографиите ѝ се преживяват с очи и сърце, но подробностите разказва самата тя:

Драматичен театърИ актрисата Галя Александрова е сред жените творци на Стара Загора. Тя е част от трупата на Драматичния театър "Гео Милев" в града, но напоследък е позната на зрителите като Бонка от сериала "Пътят на честа".

Разговорът с нея засяга точно темите за ценностите, приятелството, трите Т в живота и изкуството – талант, труд и търпение, образованието и културата и всичко, провокирано от душата. 

Галя Александрова преподава театър в Културния център за даровити деца "Проф. Петър Жеков" в Стара Загора. "Какво се случва" я откри именно там, за да разкаже историята на центъра и кои всъщност са даровитите деца.

Снимки – СБХ Стара Загора, www.nbp.bg

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Славчо Пеев

1 година от смъртта на Славчо Пеев – архивни спомени

На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев завършва актьорско майсторство през 1964 година. През годините Славчо Пеев, както го познаваме, играе в Драматичен театър – Добрич, в Сатиричния театър "Алеко Константинов", като до 1989 година е..

публикувано на 27.01.25 в 12:10
Харуки Мураками

За манията по съвременната японска литература

Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години. След като вече две десетилетия прозата му живее и в превод на български език, и е превеждана и на над 50 други езици, и то не само от японски, до каква степен може да се твърди, че Мураками е..

публикувано на 27.01.25 в 11:20

Киното е изкуство, което много влияе на хората

Киното е необятен и най-вече визуален свят. Играе с всичките ни сетива, но без зрението, няма кино. Виновници да виждаме киното са операторите.  И колкото зависи от режисьорите какво виждаме на екрана, толкова зависи и от оператора.  Занаятът през окото на обектива, представен от младия оператор Александър Добрев, е равен на дисциплина и..

публикувано на 27.01.25 в 10:45
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25