Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Флора Стратиева:

До каква степен животът в социалните мрежи е изфабрикуван?

Как един от известните български влогъри преподава своите уроци по гражданско образование

Божидар Александров и Флора Стратиева
Снимка: БНР

Тя смело заявява своята позиция. Още като тийнейджър проявява силно любопитство за случващото се в обществения живот на страната. Умело използва социалните мрежи и успешно "преподава своите уроци" по гражданско образование. Това е Цвета Стратиева или, както е популярна сред своите последователи, Флора – една от известните български влогъри. Все още е студентка в 4-ти курс по журналистика в Нов български университет. От 2022 г. тя е част от екипа на "Денят започва" по БНТ.

"Много ми е трудно да се опиша с няколко думи – не защото съм кой знае колко различен и пъстроцветен човек, който не може да се побере в едно изречение."

Това каза в интервю за БНР Флора Стратиева, влогър и журналист.

Споделя, че се вълнува от политика, обича да следи какво се случва не само в българската политика, защото тя е малко назад, и винаги следва онова, което се случва в световен план. До някаква степен се интересува от изкуство, защото учи в Нов български университет, който определя, като доста хуманитарно развит.

Първият ѝ съзнателен спомен, свързан с българската политика, е, когато е седемгодишна

"Моите родители винаги са били много заети и не е имало време да ме гледат кой знае колко. Била съм при детегледачки и баби. Та, когато бях на седем, се чувствах много щастлива, че най-сетне ще ходя на училище консистентно и няма постоянно да ме пращат някъде. Да, обаче през 2007 година в първи клас се случва най-голямата учителска стачка в историята. Аз ходех на училище точно един месец, когато започна стачката и ми провали плановете. В моето училище стачкуваха месец и половина, а аз пак бях изпратена при баба си. Цял месец и половина всеки ден в 19:00 часа заставах пред телевизора, за да следя новините и да науча кога ще приключи учителската стачка. Когато всичко това свърши и най-сетне се върнах на училище, се случи нещо суперзабавно", разказва тя.

Наскоро Флора Стратиева направи един социален експеримент, с който показа колко манипулативни могат да бъдат социалните медии. Влогърката беше на много различни места, а всъщност си беше вкъщи.

"Това беше опит да покажа до каква степен социалните мрежи са изфабрикувани. Животът, който виждаме там, е изфабрикуван. Разбира се, аз  не мога да предполагам, че огромна част от определен кръг хора нямат никакво чувство за ирония и сарказъм“, споделя тя.

Какви са младите хора днес?

"Сега очевидно много хора живеят добре и това е нещо, за което малко се говори. Но в крайна сметка, ако наистина са толкова зле нещата, ако политическата криза е достигнала до такива размери, че да започне да се отразява на всекидневието на младите хора, според мен те ще са по-активни. Ще гласуват, ще правят протести и типично бунтарските неща. Очевидно е, че това, което се случва, е проблем“, споделя Флора Стратиева.

В допълнение тя коментира, че до местните избори политическата криза няма да се разреши. Дори и след това, това как ще конструира едно правителство?

"Преди беше по-лесно, като видех партиите, които са в парламента, и две три изказвания на лидерите, ми беше лесно да прогнозирам, какво следва. Последните избори раждат ялови парламенти", казва още Флора Стратиева.  

Българските политически лидери 

Влогърката коментира, че политическите лидери всячески се опитват да достигнат до избирателите в период, в който постоянно са по телевизионните студиа. За нея е интересно да проследи как определен политик общува с екипа си, какви са техните изяви по време на предизборни кампании. Твърди, че политиците, трябва да се възприемат като равни. Иначе няма да се получи този тип експеримент. Няма да се получава и комуникацията.

"Мисля, че трябва да бъдат по-отворени към всякаква различна интерпретация, защото най-често нещата, които на тях им трябват, няма да ги чуят от балона от хора, с които са се обградили“, коментира Флора Стратиева.

Журналистиката 

Флора Стратиева в момента е в 4-ти курс в специалност "Журналистика“ в Нов български университет. Споделя, че харесва тази специалност и до някаква степен е по-различна от това, което съм чувала от приятели, които учат в СУ “Св. Климент Охридски“. По-модернизирана е, има повече прийоми, които са по-осъвременени и отразяват състоянието на съвременната журналистика. 

"В журналистика започвам от нулата и със сигурност предстои да градя някакви по-сериозни основи на това, което правя, и да се доказвам като журналист", казва още Флора Стратиева.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35