Поредният брой "За здравето" бе посветен на неврохирургията и на лечението на болестта на Паркинсон. Открито и описано преди повече от 200 години, това заболяване, в което основни симптоми са треморът на крайниците, забавените движения и реакции, трудната комуникация при общуването, е проблем и на съвременния човек. И въпреки усилията на много поколения лекари все още не е намерено адекватно лечение.
Основният метод за облекчаване на страданието и подобряване на жизнените функции е т.нар. "дълбока мозъчна стимулация". Първата подобна операция у нас е направена преди 10 години и до днес са имплантирани специални електроди на стотици пациенти. В разговора доц. Красимир Минкин, ръководител на звеното по функционална неврохирургия в болница "Свети Иван Рилски", подчерта два положителни факта: няма случай на опериран пациент, при който да са настъпили усложнения, а скъпоструващото лечение вече се заплаща от НЗОК.
В хода на предаването откроихме и други акценти: диагностика и лечение на мозъчни аномалии /най-често аневризми/, при какви показания и диагнози, освен мозъчни тумори, се прилага хирургично лечение, какво е нивото на техниката, технологиите и специалистите по неврохирургия у нас?
По повод Деня за борба с болестта на Паркинсон у нас се провежда кампания за консултации и прегледи при специалисти. Записването се извършва на тел. 070010126 само за пациенти в напреднал стадий на болестта. Телефонът е активен във времето от 17 до 19 часа.
Подчертан беше и още един безспорен факт: няма болест или страдание в областта на неврологията и неврохирургията, които да не могат да бъдат лекувани в България. "В търсенето на "бялата лястовица" пациентите могат да разчитат на нас и да ни се доверят за лечението и поддържането на едно добро качество на живот в напреднала възраст" – подчерта доц. Красимир Минкин. Така че у нас може да се разчита и на кибернож, и на точната ръка на хирурга.
В обобщителната част на предаването споменахме имената на много лекари, които работят в различни направления на диагностиката и лечението и са част от клиниките на болница "Свети Иван Рилски" в София. И още един факт: наши екипи оперират в болница в Ереван пациенти от Армения и обучават свои колеги в лечението на болестта на Паркинсон.
Това бе последното издание "За здравето" преди Великден и нашият екип използва възможността да поздрави слушателите и приятелите на предаването, многобройната гилдия от лекари и техните семейства с пожелания за здраве, професионален и личен успех, много усмивки по лицата на пациентите. Медицината винаги е била част от кръговрата, наречен Възкресение.
Следващата ни среща ще бъде на 22 април и ще я посветим на темата за стволовите клетки и тяхната незаменима роля в човешкия организъм.
Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв..
"Кръвта вода не става" – тази стара мъдрост в различни варианти се среща в устния фолклор на почти всички народи. За нас – българите, тя ще рече, че независимо от причините за преселванията, независимо от разстоянията и континентите, българите си остават българи запазвайки вярата, традициите и обичаите си. В края на 18 век, след войната между..
Наградите "Иг-Нобел" за 34-ти пореден път отличиха най-куриозните и смешни изобретения в света на науката. Какво научаваме, когато науката се смее? За Антинобеловите награди в "Науката не спи" разказва Никола Кереков . Едно от големите условия да се класираш за тази награда е изследването ти да има абсолютно легитимна публикация в признато..
"Околната среда всеки ден и секунда влияе върху нашия геном и ДНК. Добавките се разделят на два вида – тези към хранителните продукти, и онези, които са като самостоятелни хранителни добавки. И двата вида влияят върху човешкия организъм. Като ръководител на лабораторията в БАН, която е лаборатория по епигенетика и дълголетие, ще кажа, че..
Йоана Кирилова е студентка в Лесотехническия университет - София и е носител на именна стипендия " Академик Дончо Костов " на фондация "Еврика " за постижения в овладяването на аграрните науки, ветеринарните науки и горското стопанство. "Моята област е ветеринарната медицина – казва тя – и моите интереси в областта на науката са свързани с..
Наскоро българската музикална сцена бе изправена пред новината, че обичаният композитор Митко Щерев ще се оттегли от сценичните си изяви...
Тъмната страна на "чудовището" "Телеграм" – тайни групи за детска порнография, продажба на наркотици и други незаконни дейности – коментират в..
И по света, и у нас, думата "джаз" е все така "лесна за произнасяне и приятна за ухото", според Ърнест Хоупкинс, в чиято кратка статия, публикувана в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg