В центъра на обществения живот за пореден път е темата за модерното политическо лидерство, която повдига множество въпроси. Основният обаче се корени в това има ли съвременен политически лидер у нас и какъв е неговият образ.
Лидерът е този, който би трябвало да обединява политическите, социални, а дори и географски слоеве в обществото, и да търси диалог между тях. Въпреки това винаги, когато говорим за лидер – било то политически такъв или просто лидер на мнение, трябва да сме наясно представител на чия общност от населението е всъщност той.
Едно е сигурно – политическият лидер трябва да умее да управлява народа и да се противопоставя на всеобщото мнение, когато то води в грешна посока. Той не е нито популист, който повтаря заучени фрази и цели да се хареса на тези, които са го избрали, нито е демагог, а "политическо животно", което гори в огъня на политиката. Зад това мнение застава политическият анализатор Кристиян Шкварек, публичен говорител и представител на Европейската партия на консерваторите и реформистите. Според него силните лидери водят общността си някъде, а не я следват и не са папагали на нейното мнение.
"Ние имаме много сериозен проблем с лидерството в България. Най-вече от гледна точка на това, че всички тези групи не могат да намерят политическо, а и обществено себеизразяване през лидерските фигури. Това всъщност води и до събитията, които се случват в момента, и това огромно разделение в обществото", добави в "Какво се случва" Кристиан Анадолиев – юрист, завършил Международно и европейско право в Сорбоната, и колумнист в "Консерваторъ". Той смята, че политическият лидер трябва да носи отговорност и да има визия за това как да управлява. За него той не се ражда лидер, а се изгражда от средата и хората, с които се заобикаля.
Кой определя какви ценности трябва да притежава един съвременен политически лидер и какво се случва днес с моралния ни компас? Защо т.нар. колективно лидерство достига преди всичко до крайности, които изпепеляват политиката, която се води в една страна, и към какво ни провокира племенната ни същност? На какво разчитаме когато правим своя избор – на чувства или на морално-политически идеал за съвършено държавно устройство? Кои са великите личности и какво общо имат те с образа на политическия лидер?
Тези и още питания намериха своите възможни отговори в разговора с Кристиян Шкварек и Кристиан Анадолиев, който можете да чуете в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg