"Идеята за създаване на Гаранционен фонд съществува отдавна. През годините неведнъж тя е била на дневен ред за обсъждане. Нуждата от такъв фонд назря най-вече по време на пандемията заради огромните плащания, които туроператорите трябваше да извършат към потребителите за кратки срокове от време. Тъй като застраховките, които функционират в момента за туроператорска отговорност, се активират единствено и само при обявяване на несъстоятелност на даден туроператор."
Това обясни Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, пред БНР.
Още през 2021 г. няколко браншови организация внесоха своите предложения и проекти в Министерство на туризма, за да се създаде Гаранционен фонд, който да обезщетява туристите при пропаднали пътувания и почивки, на мястото на сегашните застраховки "Отговорност на оператора". Едва сега бяха направени първите стъпки на ниво работна група за създаването на работещ туристически Гаранционен фонд.
"Идейният проект, които ни беше представен от Министерство на туризма, от наша гледна точка е непълен. В същност това, което той представя, са няколко варианта за финансиране на фонда от гледна точка на вноските, които туроператорите трябва да правят“, посочва Димитрина Горанова.
От браншовата организация споделят, че до този момент не е представен анализ на пазара, който да определи каква трябва да е целевата сума или размера на капитала за създаването на този фонд. Не е уточнено и кои туроператори имат право да участват, която от своя страна налага промени в Закона за туризма.
"Има туроператори, които притежават същия лиценз, но те работят с чуждестранни партньори във връзка с входящия туризъм в България и всъщност нашите туроператори няма да сключват нито застраховка, нито да участват в Гаранционен фонд, защото чуждият им партньор трябва да обезпечи крайното пътуващо лице“, казва още Димитрина Горанова.
От бранша припомнят, че през 2021 г. е била обсъждана възможността за осигуряване на целеви финансов ресурс, който да е не по-малък от 200 млн. лева чрез Българската банка за развитие за рефинансиране на кредити на туристическия сектор към банките.Подробности можете да чуете в звуковия файл.
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg