Семейство Сиана и Иво Тончеви избират да живеят и отглеждат децата си на село и не само това. Правят своя ферма в софийското село Негован, която наричат "Близката ферма“, за да могат да практикуват възстановително земеделие.
"Нашата цел е да отглеждаме почва и в последствие видяхме, че можем много добре да се справяме с това и да даваме нещо повече на децата“, Иво Тончев, който по професия е агроном.
Когато се появяват децата им, желанието да ги хранят с чиста и качествена храна провокира идеята да се захванат с фермерството.
"Но когато в живота на човек с появи детето, освен всички хубави неща, които влизат в него, влиза и една много голяма отговорност. Едни много силни импулси се събуждат в човека как да направи най-доброто за своето дете и да направи света едно по-добро място“, споделя Сияна Тончева.
Тя допълва, че в наши дни родителството е доста либерално. Родителите се стараят да дадат всичко на своите деца. Да задоволяват потребностите, но и желанията им. На по-късен етап се появява и въпросът частно или държавно образование?
"Няма никаква гаранция къде нашите деца ще се чувстват най-добре. И няма как ние, като родители, да прехвърлим отговорността за възпитанието и за образованието на учителите и на училището, дори и те да са най-добрите в света. Отговорността пак си остава наша“, казва още Сияна Тончева.
Важно е децата да имат себеподобни. Важно е да имат осъзнати възрастни, които да бъдат модел за подражание, защото особено в първите седем години децата преживят света, учат за живота чрез възрастните. Те стават огледало на възрастните около тях.
Сиана Тончева подчертава, че според Валдорфската педагогика развитието на детето се състои от три етапа от по седем години. Всеки етап оформя начина, по който децата подхождат към света – интелектуално, емоционално, физически. Техният подход, от своя страна, оформя начина, по който учат. Децата в ранно детство живеят предимно чрез сетивата си и учат най-добре чрез имитация. От 7 до 14-годишна възраст учат най-добре чрез уроци, които докосват чувствата им и оживяват творческите им сили. След 14-годишна възраст започва развитието на независимия интелект. Заедно с него се затвърждава способността да се изследва светът абстрактно и да се прави преценка и критично мислене.
"Детето отива на училище, научено да чете и да смята. Аз бях така. Отидох на училище и си знаех всичко. В едно момент се оказа, че аз нямам какво да науча и така си минаха първите четири класа“, споделя Иво Тончев.
Здравословна рамка за избора на родителите и тяхното израстване по отношение на възпитанието на децата и целия път в търсене на образователна алтернатива.
Близката ферма
За трето поредно лятото "Близката ферма“ отваря врати за деца и се превръща в училище сред природата.
"През годината отглеждаме зеленолистни, а през лятото – деца“, твърди Сияна Тончева.
Екипни мисии, спасителни акции, игри и приключения, така преминава всеки един ден на децата, които се учат на тайните на градинарството. Във фермата децата се свързват със земята и храната чрез играта.
Сияна и Иво провокират децата, предизвикват ги, вдъхновяват ги да търсят отговори, да задават въпроси, да изследват, да четат, да се впуснат в приключения и наблюдения. Цяла седмица децата работят в екипи по тема, свързана с фермата, и в петък представят резултатите на сцената с микрофон.
Целия разговор можете да чуете звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg