Фондът на фондовете, съвместно със "Стопанския факултет“ на СУ „Климент Охридски”, стартира второто издание на националния конкурс "Най-добър младежки стартъп в България”. Състезанието включва 6-седмична обучителна програма, в рамките на която участниците ще придобият ценен опит преди финалното представяне на идеите си пред инвеститорите. Инициативата дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият проектите си и да покажат предприемачески умения.
"Предприемачеството е това, което движи икономиката, движи иновациите и решава проблемите на света. Развитието на предприемаческата среда е една от основните роли на Фонда на фондовете. То е нашето ДНК."
Това казва в интервю за БНР Мартин Гиков, изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите на Фонда на фондовете.
Той допълва, че финансирането, което ние предоставяме под формата на финансови инструменти – дългови и дялови, са пари на европейските данъкоплатци. Ако трябва да се използват по възможно най-ефективния начин, е добре да стигнат до голям брой предприемачи, които трябва да са подготвени и от ранна детска възраст, да мислят за това как да създадат нещо, което, освен да е полезно за хората, да може да изкарва и пари.
"Над 45 кандидати представят своите идеи за стартъп в сферата на изкуствения интелект, кръгова икономика, маркетплейс за продажба на дрехи втора употреба. В областта на креативните индустрии, както и електромобилността“, казва Дочка Василева, директор "Проектна информация и финансиране” във Фонда на фондовете.
Партньори на конкурса през 2023-та са 21 организации от стартъп екосистемата и инвестиционната среда у нас, сред които секторни асоциации, инвестиционни фондове, финансови институции, неправителствени организации за подкрепа на науката и предприемачеството, международни платформи за ангелски инвестиции, акселериране и стартиращ бизнес, медии.
"Ние сме събрали толкова много партньори, защото се опитваме да дадем една пътна карта за развитие на един стартъп от началото до края, преминавайки през различни стъпки за развитие, да покажем и възможностите да финансиране“, допълва тя.
Допуснатите кандидати ще получат възможност за развитие на идеите си чрез менторство, обучения и срещи със създатели на успешни стартъпи, а десетте най-добри отбора ще се представят пред експертно жури и инвеститори в рамките на финала на 7 юни 2023 г. Участниците ще получат възможности за: дялова инвестиция, включване в акселераторски програми и инкубатори, стаж в партниращи на конкурса организации, менторски часове с успешни основатели на компании, възможност за участие в български и международни конкурси, парични и поощрителни награди от партньорите.
Допустими са предложения от всички области и сектори, и на различен етап на реализация – от идея, през прототип до активен на пазара продукт.
Кандидатурите ще бъдат разделени в категории (идейна, ранна или напреднала фаза, както и по възрастови групи), за да се определи график за обучителната фаза, така че тя да покрие най-адекватно нуждите на участниците и да постигне максимален напредък на проектите спрямо етапа на развитие, с който влизат в състезанието.
"Ние се опитваме да стигнем нивата на подготовка на тези предприемачески умения, които има в Скандинавските държави, където от ранна детска възраст е залегнало в учебните програми обучение по предприемачество“, посочва Мартин Гиков.
Десетте най-добри отбора ще се представят пред експертно жури и инвеститори в рамките на финала на конкурса, който ще се проведе на 7 юни 2023 г.
Какви средства ще управлява Фондът на фондовете през 2023 г.?
Фондът на фондовете през 2023 г. ще управлява финансови инструменти по програмата "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 в размер на 1 262 732 093 лв. Предвидените за изпълнение са 8 финансови инструмента ще подкрепят българския бизнес в две основни приоритетни области. На първо място, това са иновации и растеж, където ще бъдат реализирани два дългови и четири дялови инструмента за инвестиране в разработване на иновации, стартиращи предприятия, внедряване и разработване на дигитални решения, оборотни средства, средства за закупуване на оборудване. Общата им стойност е близо 698 млн. лв.
На второ място, това е кръгова икономика, където ще се реализират само дългови инструменти, един от които е за енергийна ефективност, другият е за кръгова икономика (подкрепа в областта на проектирането на продуктите, производствените процеси и управлението на отпадъци). Общата им стойност е близо 564 млн. лв.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg