Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви истории крият стълбите на Каменица в Пловдив?

Скулптурата на Мильо
Снимка: Миглена Иванова

Сравняват Испанските стълби в Рим със стълбите на Каменица в Пловдив, защото и двете атракции водят към хълм, който свързва с централните улици на града. По средата на стълбите е разположена красива водна каскада. Обикновено туристите запечатва посещението си в Пловдив със задължителен кадър до надписа "Together“, който беше поставен през 2019 г., когато градът стана Европейска столица на културата. Но и като подшушват нещо в ухото на пловдивския талисман Мильо, чийто паметник е на мястото, на което преди близо 100 години е бил открит най-старият обществен часовник под тепетата и вероятно главният вход на Античния стадион.

Веселина Михайловска е краевед и автор в единствения дигитален двуезичен пътеводител LostInPlovdiv. Тя разказва, че през лятото на 1924 г. зеел шестметров изкоп на мястото на паметника на Мильо. Козмас Миртилос Апостолидис, изследовател на Филипополис, огледал внимателно находката и отсякъл – тук е най-старият обществен часовник на града. Той бил построен през 161 г. след Христа, т.е. преди повече от 1800 години. Тогава се изяснило и предназначението на извора – водата движела механизмите на часовника. Едновременно с хидравличния часовник в постройката бил вграден и слънчев.

През XVIII в. над часовника построил къща хаджи Шабан ага. В основите работниците зазидали циферблата на слънчевия часовник. През 1922-1923 г, собственик на имота станал известният пловдивски аптекар Нешо Чипев. Фармацевтът решил да вдигне голяма сграда с магазини, заведение в подземната част, а на горните етажи да разположи клиниката на сина си. Когато изкопите стигнали три метра дълбочина, започнали да излизат античните находки. Някои от тях били заровени на 6 метра под нивото на улицата. Разкопките забавили строителството, Чипев свършил парите и решил да завърши само магазинната част.

Чуйте повече за тези тайни истории в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10