Една впечатляваща детска книга, която съчетава в себе си наука, щедри дози хумор и двама запомнящи се герои, които ни водят през историята. "Истории за звездното небе" на датската писателка Гертруде Кийл с илюстрациите на Гунвор Расмусен вече може да бъде прочетена и на български език.
8-годишният Вилям и неговата леля особнячка, вечно намусената Гунвор, трябва да съжителстват за една седмица заедно, понеже няма кой да го гледа. Това, което разчупва ледовете между тях, е, че леля Гунвор може да го въведе в света на науката чрез вълнуващи истории. Тя знае много за това как е устроена Вселената и успява да разпали любопитството на Вилям.
Вдъхновява го да разбере как всъщност сме натрупали познанията си за заобикалящия ни свят. Обяснява му пламенно за планетите и звездите, за телескопите, пътуването на светлината и защо падат ябълките. В тези разговори той малко по малко започва да опознава по-добре леля си, научава повече за семейството си и може би все пак намира вълшебния портал към историята на науката с нейните главозамайващи открития и знаменити изследователи като Коперник, Галилей, Нютон...
Фактите са поднесени забавно и с голяма доза хумор, който приковава вниманието на малките читатели и прави света на науката по-достъпен.
Научете повече за книгата от преводачката Росица Цветанова.
Снимка – изд. Изток-Запад
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..
Изложбата "Католиците в България XVII-XX век“ – книжовно-документални свидетелства беше представена в Раковски, един от градовете с най-голяма католическа общност в страната. Експозицияята показва ценни документи за книжовното наследство на българските католици от епохата на Възраждането, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека..
Софийската опера и балет поставя за трети път оперния спектакъл "Фалстаф" от Джузепе Верди, съобщиха днес от културната институция. В постановката този път ще вземат участие и певци от Италия. Режисьор е Марко Гандини, а диригент – маестро Григор Паликаров. Премиерата е на 27 февруари. Академик Пламен Карталов представи актьорския състав на..
Концертът "Кларинетни силуети" по идея на музиканта Кристиян Калоянов ще бъде представен тази вечер в Първо студио на Българското национално радио от 19 часа. Ще бъдат изпълнени камерни шедьоври от репертоара за кларинет. Сред тях са творби на немските композитори Роберт Шуман и Йоханес Брамс. Ще звучат и произведения на Игор Стравински и на..
Нов поглед към живота и делото на Васил Левски предлага утвърденият историк, публицист и изследовател проф. Пламен Павлов в луксозното издание с 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. В навечерието на 152-годишнината от гибелта му се появява книгата "Васил Левски:..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg