Тази вечер (21 април) на сцената на Дерида денс център от 19.30 предстои премиерата на представлението "Легенда за Калиакра". Спектакълът е построен по българска легенда, която разказва как четиридесет млади девойки сплитат косите си и скачат от нос Калиакра, за да се спасят от насилника си. Вдъхновен от тази история, "Легенда за Калиакра” представя различните образи на насилника в съвремието, като преплита четирите гледни точки на персонажите – Войдана, Талла, Явора и Уна към случилото се на ръба на скалата. Като в сън или като в чужд спомен, четирите девойки ровят в миналото си в търсене на единственото спасение – Любовта.В представлението участват актрисите Анна-Мария Николаева, Анастасия Левордашка, Боряна Бабанова, Марина Георгиева. Тук образът на насилника има различни лица и проявления, а историите на четирите девойки са пренесени и към личното и съвременното като елемент, споделят Анна- Мария и режисьорката Елица Йовчева:
"Това е процес, с който открихме тази легенда как резонира в самите нас днес, ролята на обществото, което изисква от жената сме разгледали. Неща, които звучат архаично сме превели на универсален език. Това са четири чувствителности, които реагират по различен начин, с различен знак. Морето има противоречиво значение в нашия спектакъл, това е едно пространство между живота и смъртта. Нашето море е бурно, кърваво и лабиринт, в дъното на който има светлина." споделя Елица.
Представлението включва и поезия на поетесата и драматург Мирела Иванова. Типично за Елица Йовчева като режисьор е да включва психоанализа в своите представления, а сценографията й винаги работи и с изобразително изкуство. По сценографията режисьор и актриси работят заедно:
"Според мен трябва да търсим не по какво сме различни, а по какво си приличаме. Различните лица на една жена е всяка една от нас, гледаме жената като Вселената, Земята. В спектакъла съм Явора, тя изминава дълъг път през това да прости на себе си затова, че се е поддала на насилника – обществото." – споделя Анна-Мария.
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg