Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е по-добре да изкачваме стълби?

За девета поредна година България е част от международната инициатива "Ден без асансьори"

Снимка: Facebook/ BG Бъди активен

За девета поредна година България е част от международната инициатива "Ден без асансьори". Тя насочва вниманието към значението на физическата активност, като цели да демонстрира колко лесно е да бъдем активни въпреки натовареното ежедневие. 

Екипът на "Нашият ден“ вече няколко пъти изкачи стъпалата до 37 студио на БНР, за да се реализира днешната ефирна среща. По този начин успяхме да допринесем за тази инициатива.

Инициативата е на сдружение "BG Бъди активен". Те отправят послание за ежедневна физическа активност и призовават хората да изберат изкачването на стълбите, като лесен начин за ежедневно движение.

В края на 2022 г. Световната здравна организация публикува първия Глобален доклад за резултатите от физическата активност – като обобщени данни от 194 държави. Докладът показва, че около 80% от младежите и 27% от възрастните не се движат достатъчно. Въпреки естествената си склонност към активния живот децата са по-малко активни от очакваното, като момичетата са значително по-малко активни от момчетата – с над 10%.

Над 30 града в цялата страна ще бъдат домакини на събитието, като отново към инициативата се присъединяват училища, детски градини, университети, фирми и компании, обществени сгради, институции. Всеки желаещ може да се присъедини, като направи своя снимка или видео на избора си да бъде активен на стълбите и сподели това в социалните мрежи с #NoElevatorsDay2023 и #ЯмСтълбиЗаЗакуска.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25