Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Райчев:

Защо е важно енергийното обновяване на жилищните сгради?

Договори с гарантиран резултат намаляват енергийния интензитет на домакинствата

Снимка: Ани Петрова, БНР

По Националния план за възстановяване и устойчивост се предоставя възможност за 80% финансиране на мерки за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради, а останалите 20% са задължение на собствениците. Българските домакинства могат да се възползват от ЕСКО договорите или договори с гарантиран резултат. Това е бизнес модел, чрез който ЕСКО компанията осигурява финансиране, реализира енергоспестяващи мерки при клиента и гарантира постигането на заложените по енергийно обследване икономии на енергия.

"За да се подготви кандидатски проект по програмата, би трябвало собствениците да се обединят под формата на сдружения и да заплатят разходите за енергийни и технически обследвания, които стават част от техния кандидатски проект."

Това заяви в интервю за БНР Кирил Райчев, председател на Алианса за енергийна ефективност.

Крайният срок за кандидатстване по процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I", финансирана със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост, е 31 май 2023 година. Тази процедура гарантираше 100% финансиране. През юни ще стартира прием на проекти по втори етап от реализирането на подмярка "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд". Във втория етап безвъзмездната финансова помощ ще бъде 80% от допустимите разходи. Тя ще стартира след края на тази процедура и кандидатстването по нея ще приключи на 31 декември 2023 г.

"Новият момент тук е възможността да се използват договорите с гарантиран резултат. Това е една стъпка напред в програмирането на европейски програми в България", посочва Кирил Райчев.

Същността на  ЕСКО подхода е в това, че е един от каналите за навлизане на инвестиции в икономиката на страната, като по този начин се намалява  енергийният интензитет и се подобрява конкурентоспособността по устойчив и пазарен модел. Потребностите далеч надхвърлят това, което е налично по линия на оперативни програми и национален бюджет, така че привличането на частни капитали е жизненоважен процес. 

Според Кирил Райчев финансовият ресурс, който се освобождава в семействата в следствие на икономията на енергия може да използва за изплащане на направената инвестиция. Тези разходи могат да бъдат поети от ЕСКО компанията. По този начин потенциални клиенти получават грамотно структуриране на своите енергоефективни проекти с оглед възможност за успешна реализация. Особености на този вид договаряне е, че изпълнителят на енергоефективната услуга изчислява и гарантира икономията от реализираните енергоспестяващи мерки, осигурява финансирането на проекта, а възнаграждението му се определя от постигнатата фактическа икономия по време на срока на откупуване. 

Той допълва, че ако едно домакинство е харчило 100 лв. за отопление средно аритметично за цялата година, след прилагането на енергоспестяващите мерки от ЕСКО фирмата семейството ще продължава да плаща, но сумата ще е 60 лв., а 40 лв. ще бъдат спестени и ще бъде изплатена инвестицията.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10