Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Киряков: Партиите не искат да управляват, защото има трудни решения за взимане

Георги Киряков
Снимка: Мария Христова

Във вчерашния ден Президентът Румен Радев не съобщи кога ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ-СДС, но предупреди, че времевият прозорец за работа на 49-ото Народното събрание може да се затвори бързо, ако не се състави кабинет.

“Нито един от двата политически субекта - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ - не показва отговорно поведение, защото нито един от двата субекта няма смелостта да поиска управлението в момента“.

Това каза в интервю за БНР политологът Георги Киряков.

Според него, когато търсиш споделена отговорност, те е страх до поемеш отговорността. Той счита, че това е основното внушение, което може да се види много лесно.

В ефира на “Нашият ден“ Киряков твърди, че се намираме в “самоблокираща“ се ситуация, в която – от една страна има натиск от обществото да има редовен кабинет, от друга, виждаме страха на партиите да управляват, защото има много трудно решими проблеми, които изискват усилие, на което партиите в момента са неспособни.

Според него партиите не искат да управляват, защото има трудни решения за взимане. Едно, от които е свързано с държавния бюджет. Ако до момента имаше някакво колебания, дали да се увеличат данъците, или да се вземат кредити, вместо да се увеличават данъците, сега вече е абсолютно задължително и да се увеличат данъците, и да се вземат кредити, за да се закрепи бюджетът. Има и сериозна инфлация, която може много трудно да бъде преодоляна. Според Киряков липсва и единна позиция по отношение на Украйна – “какво, колко и кога да се даде“.

По думите му след изборите партиите е трябвало да демонстрират някакво желание за компромис, но те са достигнали граница в неговото постигане, отвъд която не смеят да предприемат сериозни действия. Тази граница е редовен кабинет между двете политически сили.

Според политолога ДПС все още не е достатъчно реформирана като партия и не е възприела факта, че се намира в демократични условия, при които трябва да се мисли преди всичко за обществения интерес, а не за интереса на конкретни лидери на конкретната партия и на конкретната група хора, които подкрепят тази партия. Той твърди, че докато “ДПС е капсулирана единствено и само в собствените си региони и в мисленето си за корпорация, партията няма място в българското управление“.

В предаването Киряков твърди още, че референдумите се използват на политическата сцена като “популистки инструмент“.

“Не виждам друга причина да бъдат активни много партии, видяхме ИТН, виждаме “Възраждане“ и БСП. Виждаме, че и други заявяват желание да предизвикват някакви референдуми. Това е опит за привличане на вниманието и за увеличаване на електоралния потенциал“.

“Джендър идеологията не решава проблема с инфлацията, не решава проблема със самото образовани като такова“, казва Киряков, визирайки референдума, предложен от БСП.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53