Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Какво знаем за деня на труда и международна работническа солидарност?

Първомайска манифестация, 1945 г.
Снимка: jivkokonstantinov.com

Първият опит за честване на Първи май в България е от Типографското дружество през 1890 г. , според исторически сведения. Обявен е за официален празник през 1939 г.

От 1945 г. комунистическата власт започва да чества празника всяка година. Държавата отбелязва Първи май с тържествени манифестации в цялата страна, които се провеждат на централния площад на почти всяко населено място.

И след края на комунистическия режим през 1989 г. Първи май продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организиране на масови прояви.

По света 

Първи исторически сведения в световен мащаб са от 1 май 1886 г. в САЩ, когато профсъюзите провеждат мащабна национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне 4 души. На 4 май по време на последвалия протест срещу полицейското насилие сред полицията е хвърлена бомба, при която загива полицай и 6 други са ранени. 

През 1889 г. учредителният конгрес на Втория интернационал, проведен в Париж, призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго. През 1904 г. Международната конференция на социалистите в Амстердам призовава "всички социалдемократически партии и профсъюзи от всички страни да демонстрират енергично на Първи май за официалното признаване на 8-часовия работен ден".

Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е задължително за всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на 1 май, навсякъде, където е възможно без негативни последици за работниците.

Първи май е уникална дата в българската и човешката история по отношение на официалното ѝ отбелязване. Тя някак премивана през времето. През политическите, икономическите управления и остава може би в най-масовото ѝ възприятие като свързана с труда, без който цивилизацията  няма движение напред. Но и правата на работниците, синдикалните работници, които се занимават със защитата им. Както и всички нормативни актове, които регулират трудово-правните въпроси на работници и служители.

Чуйте повече в звуковия файл


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Иванова, пиар на Регионалната библиотека в Бургас

15 000 новозаписани читатели има бургаската библиотека "Пейо Яворов" за миналата година

На 1 ноември – Деня на народните будители – в предаването "Нашият ден" бе излъчено интервю с Яна Кършийска, директор на бургаската библиотека "Пейо Яворов". В разговора тя сподели радостта си от активното присъствие на младите хора в библиотеката , описвайки я като място, което те възприемат като "втори дом". Ден на народните будители По..

обновено на 01.11.24 в 10:57

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00