Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За черното злато или какво крие подземният минен музей в Перник?

4
Иконостасът на Св. Иван Рилски в минната галерия - музей на минното дело в Перник.
Снимка: bg.wikipedia.org

В Перник се намира единственият в страната и на Балканите Музей на минното дело. Той е един от най-необичайните музеи в България. Разположен е в две от запазените галерии на първия подземен рудник у нас  "Старите рудници" открит през 1891 г. и общата им дължина е около 630 метра. На 50 метра под земята посетителите се докосват не само до миньорския труд и историята на въгледобива, но и до уникалната история на един град, роден от "черното злато“.

Музей на минното дело - Перник.

"Подземният минен музей е една част от представянето на индустриалното наследство, което за съжаление все още ние не възприемаме като културно наследство".

Това казва в интервю за "Terra култура" Венцислава Крумова, директор на Регионалния исторически музей в Перник.

"Смятам, че Перник е показателен в това отношение. Не само като такъв  индустриален център, който в момента търпи своите трансформации, тъй като една голяма част от промишлеността, която беше емблематична за града вече не функционира", допълва Венцислава Крумова.

Музей на минното дело в Перник.

В експозиционните камери на музея е представена историята на въгледобива за повече от един век – от ръчния добив и изнасянето на въглищата с дървени колички и тарги, през извоза с коне до електролокомотивите "Сименс" и механизираните комплекси за добив на въглища.

"Този обект се категоризира ежегодно от Министерство на енергетиката по отношение на рудничните газове и най-вече на метан. Поради тази причина хората, които искат да го посетят влизат на групи, задължително с екскурзовод. С оглед безопасността на посетителите се правят всекидневни замервания за вредни руднични газове", казва още Венцислава Крумова.

Чувството, което изпитват посетителите които посещават обекта е по-различно, отколкото в традиционните археологически, исторически и етнографски музеи. Експозицията показва традицията в добива на въглища в България. Забоите са изключително интересни, както и нишите в които са копаели миньорите.

 Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

11-о издание на фестивала за иновативно изкуство "180 градуса"

София събира международни артисти от независимата сцена за иновативно изкуство "180 градуса". Със своето 11-о поредно издание фестивалът ще предложи разнообразие от събития с фокус върху експериментални интердисциплинарни формати. Форумът обединява международни артисти от сферите на експерименталната музика, съвременния танц, пърформанса,..

публикувано на 29.09.24 в 12:25
Емил Измирлиев

Животът е един ден и това е днешният ден

В епизод 556 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия писател, есеист, сатирик и драматург Емил Измирлиев. В кратък и широко известен автопортрет, Измирлиев обрисува себе си така: "Емил Измирлиев, обикновен български писател. Роден съм където и когато ми е паднало – в град Дупница на 27 април 1953 г. Имало е и друга..

публикувано на 28.09.24 в 13:10

Нова сесия на европейската културна програма за трансгранична мобилност

Започва новата сесия за кандидатстване в европейската програма за мобилност в областта на културата Culture Moves Europe – "Културата движи Европа". Програмата предоставя безвъзмездни средства за движение на творци и професионалисти в областта на културата във всички 40 държави от програма "Творческа Европа" на Европейския съюз. Тя обхваща..

публикувано на 28.09.24 в 12:05

Майсторите на илюзията с шоуто "Това е магията" в София

Световният фурор "Това е магията" (C’est la Magie) кара малки и големи да повярват в невъзможното с високотехнологични илюзии и смайваща магия с участието на публиката, След безспорния си успех на Бродуей и в пълните зали в цял свят майсторите на илюзията се събират в ново шоу, за да прочетат мислите на зрителите, да се появяват и изчезват..

публикувано на 28.09.24 в 09:00

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05