Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За педиатрията – с любов!

Проф. Владимир Пилософ
Снимка: Кирил Чобанов

Няма по-подходящо послание към детските лекари, посветили своята професионална и човешка обич на най-малките. Затова разговорът с проф. Владимир Пилософ, дългогодишен председател на Българската педиатрична асоциация, бе белязан от най-важните проблеми в тази област.

Очертахме в началото няколко акцента: характерните болести в ранната възраст, проблемите на детството и юношеството, спешната педиатрична помощ, изграждането на прословутата Национална детска болница.

Проф. Пилософ с тревога сподели, че педиатрията не е от най-желаните специалности сред младите лекари, съсловието намалява и работи до напреднала възраст. Именно това налага включването на специализанти като помощници на лекарите, особено в болниците, разпиляна е самата болнична педиатрична инфраструктура. За различни здравословни проблеми родителите трябва да водят децата в голям брой лечебни центрове. Да не говорим за случаите, в които определени болести и аномалии, дадени диагнози налагат лечение в чужбина, което създава огромни проблеми на родителите и на обществото.

Стигнахме и до генералния въпрос: какво тревожи педиатричната общност в идеите за изграждане на Национална детска болница? Проф. Пилософ подчерта, че има напредък, но темповете са твърде бавни. Подобни структури, чиито опит можем да пренесем в България, има в съседна Румъния и на много места в Европа. И докато говорим за проблема вече 20 години, бяха построени магистрали, спортни зали, инфраструктурни проекти, но не и детска болница. Къде са приоритетите на държавата – попита риторично педиатърът. И подчерта, че Българската педиатрична асоциация е дала своето становище и професионална позиция за критериите, които да бъдат спазвани при изграждането и структурирането на детската болница.

В съботното издание "За здравето" не отминахме и въпроса за ваксините – задължителните от имунизационния календар и препоръчителните. Ние – родители и общество, оставаме скептици по отношение на ваксините. Дори и след Ковид 19. Особено тревожен е фактът, че няма никакъв интерес към ваксината срещу папилома вирус – за превенция на рак на маточната шийка и на други онкологични заболявания.


В края на срещата ни поговорихме и за проблемите на съня – включително и в детската възраст. В дискусията се включи д-р Нейко Нейков, невролог и специалист, който уточни спецификите на съня в различните възрастови групи и обеща участие по темата в един от следващите броеве на специализираното здравно предаване.


Накрая нашият екип пожелава на своите слушатели и приятели, пролетни дни в началото на месец май, слънчев Гергьовден и среща в ефира в събота, 13 май.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39