Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Резултати от международната конференция "Чиста енергия за хората"

Снимка: БГНЕС

Шестото издание на международната онлайн конференция "Чиста енергия за хората" се проведе в края на април.

Организациите "Природозащита от трето поколение" E3G и CEE Bankwatch Network, се присъединиха като партньори към основните организатори: Екологично сдружение "За Земята".

Тазгодишното издание акцентира върху усилията и трудностите, свързани с увеличаването на темповете на сградно обновяване и с ускореното въвеждане на индивидуално и централизирано екологично отопление. Вниманието беше насочено към термопомпите, соларното отопление и топлофикациите, и бяха обсъдени потенциала и икономическата им рентабилност. Разгледани бяха европейски и национални политики, а също и финансови инструменти и програми, ориентирани към домакинствата.

Конференцията беше със свободен достъп за всички желаещи и в нея участваха граждани, експерти и политици, които обсъдиха предизвикателствата и възможностите в контекста на европейските усилия за декарбонизация на сградния фонд и отоплителния сектор.

Участници от Белгия, Германия, Франция, Обединеното кралство, Латвия, Естония, Полша, Унгария и България споделиха опит в създаването на достъпни решения за чисто и зелено бъдеще.

Сред обсъдените теми бяха:
• Директивата за енергийните характеристики на сградите: напредък на преговорите в ЕС;
• Финансиране на енергийния преход;
• Политики за изграждане на устойчив и справедлив пазар на термопомпи;
• Пътна карта за сградна декарбонизация спрямо енергийния сценарий CLEVER;
• Добри практики в отоплението с възобновяеми енергийни източници в сградите;
• Подготвяне на сградите за нискотемпературно отопление;
• Сградното обновяване в Централна и Източна Европа и какво става на национално ниво в България, Естония и Латвия;
• Най-добри практики в областта на енергийната ефективност и битовото отопление;
• Повишаването на квалификацията в строителния сектор като фактор, подпомагащ екологичния преход;
• Намаляване на замърсяването на въздуха от отоплението;
• Повишаване на екологичността на централизираното топлоснабдяване в Централна и Югоизточна Европа;
• Декарбонизация на топлофикационните мрежи в Европейския съюз и други.

Бяха представени и работещи европейски примери за енергийни общности за отопление и охлаждане, резултатите от програмите Life+ за подмяна на отоплителни уреди в България, както и ефекти от забраната на отоплението на твърдо гориво в Полша, въведена още през 2018 г. в Краков.

Подробности чуйте в звуковия файл – "Зелени минути" в предаването "Лабиринти на познанието".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05