Шестото издание на международната онлайн конференция "Чиста енергия за хората" се проведе в края на април.
Организациите "Природозащита от трето поколение" E3G и CEE Bankwatch Network, се присъединиха като партньори към основните организатори: Екологично сдружение "За Земята".
Тазгодишното издание акцентира върху усилията и трудностите, свързани с увеличаването на темповете на сградно обновяване и с ускореното въвеждане на индивидуално и централизирано екологично отопление. Вниманието беше насочено към термопомпите, соларното отопление и топлофикациите, и бяха обсъдени потенциала и икономическата им рентабилност. Разгледани бяха европейски и национални политики, а също и финансови инструменти и програми, ориентирани към домакинствата.
Конференцията беше със свободен достъп за всички желаещи и в нея участваха граждани, експерти и политици, които обсъдиха предизвикателствата и възможностите в контекста на европейските усилия за декарбонизация на сградния фонд и отоплителния сектор.
Участници от Белгия, Германия, Франция, Обединеното кралство, Латвия, Естония, Полша, Унгария и България споделиха опит в създаването на достъпни решения за чисто и зелено бъдеще.
Сред обсъдените теми бяха:
• Директивата за енергийните характеристики на сградите: напредък на преговорите в ЕС;
• Финансиране на енергийния преход;
• Политики за изграждане на устойчив и справедлив пазар на термопомпи;
• Пътна карта за сградна декарбонизация спрямо енергийния сценарий CLEVER;
• Добри практики в отоплението с възобновяеми енергийни източници в сградите;
• Подготвяне на сградите за нискотемпературно отопление;
• Сградното обновяване в Централна и Източна Европа и какво става на национално ниво в България, Естония и Латвия;
• Най-добри практики в областта на енергийната ефективност и битовото отопление;
• Повишаването на квалификацията в строителния сектор като фактор, подпомагащ екологичния преход;
• Намаляване на замърсяването на въздуха от отоплението;
• Повишаване на екологичността на централизираното топлоснабдяване в Централна и Югоизточна Европа;
• Декарбонизация на топлофикационните мрежи в Европейския съюз и други.
Бяха представени и работещи европейски примери за енергийни общности за отопление и охлаждане, резултатите от програмите Life+ за подмяна на отоплителни уреди в България, както и ефекти от забраната на отоплението на твърдо гориво в Полша, въведена още през 2018 г. в Краков.
Подробности чуйте в звуковия файл – "Зелени минути" в предаването "Лабиринти на познанието".
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg