Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът и Темида

Как можем да заведем трудово дело срещу работодател?

Снимка: Кирчо Стоичков

Как можем да заведем трудово дело срещу работодател? Каква е процедурата в съда? Колко трае едно такова дело? За спецификата на тези дела в "Законът и Темида“ коментира с адв. Захари Генов, експерт по гражданско и трудово право.

Индивидуалните трудови дела, които се водят за разлика от колективните трудови спорове са по-многобройни и те са типизирани, според начина на образуване на самото дело. Например дело за неправилно уволнение, дело за обявяване на един трудов договор за нищожен по определени показатели.

"Ако се говори за държавни такси принципното положение или генералната постановка по трудовите дела ищците – работници и служители са освободени от заплащането на държавни такси. Това заплащане е прехвърлено на работодателя, ако наистина се установи, че спорът, който е заведен от работника или служителя, е бил предизвикан от работодателя. Или работодателят е издал незаконосъобразна заповед, по която е образувано трудовото дело“, посочва адвокатът. 

Когато се налагат допълнителни експертизи по повод воденето на делата, работниците и служители се освобождават от тези такси. Но само ако искът е уважен от съда.

"Трудовите дела са бързи производства, т.е. съдът е задължен в определени срокове да постанови своето решение", пояснява адвокат Захариев.

Обикновено срокът е едномесечен, но той може да бъде удължен, ако има изменения на обстоятелствата.

Трудовите спорове, при които се прилага бързо производство, са трудовите дела, но има и случаи при нарушено владение, отнето по скрит начин. Като проверката на документацията и връчването на документите на другата страна са в по-кратки срокове. Съответно и отговорите са в определени срокове. По този начин се реализира една такава процедура с бързо производство.

Трудовите споровете, за които се прилага бързо производство, са трудовото възнаграждение, признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна. Възстановяването на работника на предишната му работа, изплащането на обезщетение за времето, през което работникът е останал без работа поради уволнението. Поправка на основанието за уволнение, което в вписано в трудовата книжка или в други документи. 

Целия разговор на Анелия Торошанова с адвокат Захари Генов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националното външно оценяване след VII клас – време за промяна?

В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас.   Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..

публикувано на 07.11.24 в 11:00

Как Столична библиотека обединява творци и публика – поглед от Петър Чухов

В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..

публикувано на 07.11.24 в 10:54

Многоликият свят на българската литература: Проф. Стойчева-Андерсон за наградите "Перото"

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден"  специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..

обновено на 07.11.24 в 10:52

Изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" събра над 100 гости в галерия "Сан Стефано"

Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..

обновено на 07.11.24 в 09:38

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25