Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Далеч от Африка" гостува във Варна

Снимка: БТА

Изложбата “Далеч от Африка” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Експозицията ще може да бъде разгледана до 13 май. Сюжетите от Африка са заснети от професионалния фотограф Атанас Кънев и театралния режисьор Елена Панайотова.

Програмата „Артисти за деца“ е продуцирана от Фондация "ДЕН ГРИ" и ръководена от Елена Панайотова в Кения (2011- 2017) и България (2002- 2017).

В този проект са привлечени 5000 деца и младежи в риск и 300 артисти от Африка и Европа, обучени от български екип в практиките на приложния театър.

Фототворбите отразяват процеса на творчески обучения и създаване на театрални фестивали върху местни легенди и приказки на брега на езерото Виктория в Кения. Включени са и документални кадри от Кения и Занзибар.

Експозицията ще остане във Варна до 13 май, когато ще се проведат две съпътстващи събития със свободен вход. В 10:30 ч. е планирано ателие за деца и младежи по улична фотография, а от 16:00 ч. - лекция „Приложен театър в Африка“ и разговор с авторите. Проектът е финансиран от Национален фонд „Култура“.

Чуйте разговора с Елена Панайотова в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Златарев

Храбростта през погледа на един Георги

Храбростта се дефинира като качество, което олицетворява борбата на човек със страха и съмненията. И ако приемем, че страхът и свободата са винаги заедно – като стара женена двойка, в която всеки е готов да умре за другия, то храбростта е тази проява на смелост, при която – за да извърши човек какъвто и да било подвиг – трябва преди всичко да се..

публикувано на 07.05.25 в 18:16
Д-р Питър Левин

Паметта на тялото може да лекува

Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда на преден план телесните преживявания и спомени и опровергава тезата, че те могат да бъдат преодолени само по интелектуален път. В най-новата си книга "Автобиография на травмата" той за първи път..

публикувано на 07.05.25 в 18:05
Слава Славчева

"Там, под стария храм" – между действителни събития и художествена измислица

"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни събития и художествена измислица, въвличаща читателя в разследвания на международни екипи, свързани с нелегалния трафик на ценни тракийски произведения на изкуството. Слава Славчева е по..

публикувано на 07.05.25 в 12:07

"Различната музика" и нейната публика: "Аларма Пънк Джаз" през месец май

В навечерието на 16-ата годишнина от първото издание на фестивала "Аларма Пънк Джаз" в "Нашият ден" се срещаме с Цветан Цветанов в един разговор за "различната" музика и нейната публика. На фона на музикалната пиеса "Отвъд картите на езика" отправяме покана към слушателите за концерта на авангардния джаз квартет от Македония TAXI CONSILIUM –..

публикувано на 07.05.25 в 11:12

Форум на концептуалното изкуство с Поло Оконе се открива в Перник

На 8 май 2025 г. от 17:30 ч. във филиала на Художествена галерия "Кракра" в град Перник ще се състои официалното откриване на Форум на концептуалното изкуство . Събитието представлява мащабна експозиция, посветена на работата на мултижанровия артист-концептуалист Поло Оконе, съпроводена от поредица от пърформанси, интерактивни лекции и други съвременни..

обновено на 07.05.25 в 11:04