"Другаде" е изложба във "Виваком Арт хол" Оборище 5, където можете да се потопите в приказния, фееричен свят на радост, спокойствие и замечтаност сред картините на българската художничка Лариса Илиева, която живее и твори в Париж. Нейни творби могат да се видят на изложби в България, Франция, Люксембург, в частни колекции по цял свят.
През последните години Лариса смесва абстрактното и реалното и използва колаж, акрил, пастел, темпера и китайски туш, за да създава своите цветни феерии, сред които понякога се появяват женски фигури или части от тялото. Мечтателният свят на художничката намира израз в стратта ѝ към ярките тонове. Натрупаните в паметта ѝ образи, звуци, ухания се съживяват върху платното във вид на вихрещи се цветни магми, като изблик на нови емоции и желания за споделяне. Пресичат ги жестове от пастозни мазки, линии щрихи и различни текстури, издаващи любовта към вековните традиции в рисуването. В новите ѝ пространства се смесват образи, флуиди, необясними неща, каквито вижда в живота и такива, каквито са в сънищата, фантазиите, мечтите.
С всяка следваща картина цветовете стават все по-ярки и топли, може би като реакция на подсъзнанието срещу негативите на съвремието ни, вид бягство, успокоение и уединение сред магмата от интензивни тонове. Картината "Радостта на живота", например, пресъздава импулсите на щастието, усещането за безгрижие и фриволност, идващи от някакъв измислен свят, в който съзнанието иска да живее необоспокоявяно от проблемите на действителността. Също както в двора на Луи XIV, придворното общество се опиянява от непрекъснат празничен екстаз и се откъсва от реалностите на времето.
"Другаде", "Сън в лятна нощ", "Непознат свят", "Радостта на живота", "Съвременна Мадона" са само част от наименованията на картините от изложбата на Лариса Илиева.
Чуйте интервюто с художничката!
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg