От 11 до 14 май 2023 г., София Тех парк ще бъде домакин на традиционния Софийски фестивал на науката, който и тази година предлага интересна програма, изпълнена с демонстрации, работилници, презентации, обогатени лекции и срещи с учени и творци. Фестивалът е подходящ за всички, които искат да се запознаят с последните постижения в областта на науката, технологиите и изкуствата.
В първите два дни на фестивала ще бъдат организирани безплатни събития за групи класове, свързани с училищната програма.
Програмата в почивните дни е разделена в няколко тематични гнезда, които ще обхванат редица теми - от тъмната материя до тайните на мозъка, от разработването на начини за справяне с антибиотичната резистентност и изнамирането на хапче против стареене до етиката в технологията и тайните на мумиите отпреди 4 хил. години.
Фестивалът ще бъде домакин на известни български и международни учени и творци, включително писателите Георги Господинов и Лиу Цъсин, палеоартистът Владимир Николов, режисьорите Димитър Узунов и Момчил Алексиев, философът доц. д-р Борис Грозданов и проф. Дейвид Хауърд от Обединеното кралство.
За да посетите събитията в общата програма, ще е необходимо да закупите билети или да резервирате предварително пропуски. Входът за събитията за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатен, а за другите събития входът е 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала.
Чуйте Ивайло Славов, който разказва за фестивала и за предстоящите събития, които фондация "Красива наука" подготвя през есента в Пловдив и Варна.
Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" и е създаден през 2011 г. от Британски съвет и Форум "Демокрит", заедно с Министерство на образованието и науката, както и многобройни институционални и корпоративни партньори.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg