От 11 до 14 май 2023 г., София Тех парк ще бъде домакин на традиционния Софийски фестивал на науката, който и тази година предлага интересна програма, изпълнена с демонстрации, работилници, презентации, обогатени лекции и срещи с учени и творци. Фестивалът е подходящ за всички, които искат да се запознаят с последните постижения в областта на науката, технологиите и изкуствата.
В първите два дни на фестивала ще бъдат организирани безплатни събития за групи класове, свързани с училищната програма.
Програмата в почивните дни е разделена в няколко тематични гнезда, които ще обхванат редица теми - от тъмната материя до тайните на мозъка, от разработването на начини за справяне с антибиотичната резистентност и изнамирането на хапче против стареене до етиката в технологията и тайните на мумиите отпреди 4 хил. години.
Фестивалът ще бъде домакин на известни български и международни учени и творци, включително писателите Георги Господинов и Лиу Цъсин, палеоартистът Владимир Николов, режисьорите Димитър Узунов и Момчил Алексиев, философът доц. д-р Борис Грозданов и проф. Дейвид Хауърд от Обединеното кралство.
За да посетите събитията в общата програма, ще е необходимо да закупите билети или да резервирате предварително пропуски. Входът за събитията за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатен, а за другите събития входът е 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала.
Чуйте Ивайло Славов, който разказва за фестивала и за предстоящите събития, които фондация "Красива наука" подготвя през есента в Пловдив и Варна.
Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" и е създаден през 2011 г. от Британски съвет и Форум "Демокрит", заедно с Министерство на образованието и науката, както и многобройни институционални и корпоративни партньори.
Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..
На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..
Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg