Денят на Европа е празнуван на 9 май всяка година и е посветен на мира и единството в Европа. Това е денят, който почита историческата Декларация на Шуман, изнесена от френския министър на външните работи Робер Шуман на 9 май 1950 г.
В Декларацията на Шуман се предлага създаването на Европейска общност за въглища и стомана (ЕОВС), която ще предостави общ контрол върху тези производства на страните участнички. Това предложение е считано за началото на Европейския съюз, който днес познаваме.
Антонина Димитрова е председател на клуб "Европеистика" към СУ "Свети Климент Охридски" в София и е голям защитник на европейските ценности. Тя вярва в идеята за общност и единство в Европа, и се стреми да помага за насърчаване на идеала за такова сътрудничество.
Като студент по специалност "Европеистика", тя има възможността да изучава историята и политическата ситуация на Европа, както и тази за създаването и развитието на Европейския съюз. Антонина споделя, че обучението по "Европеистика" е изключително трудно, но ерудираният преподавателски състав я мотивира да бъде “най-добрата версия на себе си“. Преподавателите не само разширяват нейните знанията, но помагат да развие увереност в способности си.
В своята дейност като председател на клуб "Европеистика", Антонина се стреми да вдъхновява младите хора да се включат в общността и да помогнат за изграждането на по-силна и по-единна Европа. Тя вярва, че любовта към ЕС се ражда в различни моменти при всеки човек.
“Пламъкът на моя огън го запали една преподавателка в университета, която ни каза да не обичаме ЕС, какъвто го виждаме, а да обичаме идеята, която стои зад него“, казва Димитрова в интервю за БНР.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg