В специализираната рубрика, част от информационна кампания на Министерство на туризма с цел насърчаване на вътрешния туризъм, поставяме археологическите чизми като на Индиана Джоунс и се отправяме на приключение в търсене на хилядолетните тайни, завещани ни от траките.
Озоваваме се в зеленото и омайно Лудогорско плато, където близо до село Свещари се извисява гробницата-могила на цар Дромихет. Тя е една от най-впечатляващите тракийски гробници по съвременните български земи. Сътворена е майсторски през III век преди Христа и открита едва преди около 40 години, тя ни потапя в един различен свят на красота и изящество, на мъдрост и умение.
Още на входа на могилата можем да почувстваме едно несравнимата загадъчност. Тежката съвременна порта се отваря сама с такава тържественост сякаш преди секунди сме разгадали таен код, скрит от хилядолетия.
Влизаме в преддверието, поставяме защитни калцуни и тръгваме по краткия лабиринт. Пред нас се отваря втора врата, която ни кани да влезем, а там огрято в светлина, се открива великолепието на последния дом на Дромихет – царят на гетите. Племето, което Херодот определя като най-справедливо.
Настава пълна тишина. Пулсът ни се ускорява. Очите ни се отварят широко. Затаили сме дъх. Бавно пристъпваме към вечното царско жилище, построен от големи бели блокове от мек варовик. Посрещат ни полуцилиндрични асиметрични сводове. Украса от редуващи се розетки и волски глави, свързани с гирлянди ни напомня за свързания с природата тракийски народ.
Преминаваме в най-вълнуващата с красотата си гробна камера, където Дромихет и неговата вярна съпруга са положени в каменните си легла. Вниманието ни е привлечено от фигурите на 10 каменни жени, кариатиди, които поддържат блоковете на свода. Облечени са в накъдрени рокли до земята, а краят на дрехите им е обърнат нагоре и като чашка на цвете напомня за изпъстрените с различие дни на царя. Майсторски издяланите им лица ни гледат с различен поглед и ни разказват тайните на миналото.
Под свода на гробната камера, на една полукръгла стена виждаме как покойния владетел е обожествен. Представен е на кон, последван от двама оръженосци. Срещу него има богиня, подаваща на царя златен венец, а четири други жени също му поднасят своите дарове.
Заради своето изящество, този забележителен паметник на тракийското изкуство е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно и природно наследство.
Археологическият комплекс „Сборяново“ включва освен гробницата, и светилища, некрополи и тракийски укрепен център. А какви загадки още са ни завещали траките и крият ли общо минало тракийският култов комплекс до Свещари с алевийското теке с тюрбе Демир баба, намиращо се наблизо, може да откриете, ако и вие посетите това мистериозно кътче от България.
Чуйте в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg