Всяка година на 10 май светът отбелязва Световния ден на движението. Началото е поставено през 2002 г. по инициатива на 55-та Световна здравна асамблея, когато е приета резолюция по въпросите на храненето, физическата активност и здравето.
Страните членки на СЗО всяка година организират разнообразни инициативи, които да популяризират физическата активност сред всички групи от населението.
Думите на инструктора по карате, обща физическа подготовка (фитнес), йога и диетология - Емил Златев в ефира на “Нашият ден“, отразяват важността на движението в живота на човека. Той подчертава, че движението е част от природата, която не можем да пренебрегнем.
“Човекът, който се движи, може да бъде познат по кожата, мимиката и темпераментната нагласа. Можем да го познаем по малките движения, които показват, дали в тялото му има енергия“, твърди той.
В предаването Златев подчертава важността на родителите за развитието на детето и отговорността им да го насърчават към физическата активност. Той призовава за широк кръгозор и личен пример, като те са ключови фактори за мотивацията на децата да се движат и да живеят здравословно.
“Родителите трябва да имат малко по-широк кръгозор за нещата, които стоят пред детето, както в момента, така и в бъдеще. Не е съвсем реалистично детето да бъде оставено само да реши какво трябва да прави, защото то ще реши емоционално, но емоционалността не винаги и най-добрият водач при избор на нещо сериозно“, посочва той в интервю за БНР.
Отбелязването на Световния ден на движението е добър повод да се замислим за значението на физическата активност и да започнем да включваме повече движение в ежедневието си. Независимо от възрастта и физическите възможности, всеки може да намери начин да се движи повече и да се погрижи за здравето си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg