"Науката е съвместно, отборно начинание", казва астрофизикът Карл Сейгън и мнозина негови колеги потвърждават, че доброто познание е споделеното познание.
Пример за сътрудничество в науката е работата на д-р Илиян Попов и д-р Борис Широв от Института по Електрохимия и Енергийни системи при БАН. Те разработиха батерията магнезий-въздух Oxymet, която захранва метеорологичната станция AWG по време на 31-ата Българска антарктическа експедиция.
Станцията и батерията бяха занесени там от д-р Теменужка Спасова, която работи по проект на секция Аерокосмическа информация на Института за космически изследвания и технологии на БАН и тя тества система магнезий-въздух в полярни условия.
Д-р Спасова заедно с доц. Даниела Аветисян работят по проекта Дестинация Земя Антарктида (DestinE) – неговата цел е да създаде модел-близнак на Земята, за да изследва различни сценарий за устойчиво развитие, предвиждане на събития, свързани с изменението на климата, както и да подпомогне вземането на решения за зелен и цифров преход.
Батерията Oxymet може да работи около 6000 часа единствено с доливане на солена вода, тя е направена от 100% нетоксични и рециклируеми материали, което я прави особено подходяща за работа в защитените арктически територии.
Данните, събрани чрез апаратурата, ще бъдат достъпни и отворени за всички, както и статиите, посветени на проекта.
Чуйте повече за екологичната система Oxymet, за сътрудничеството между учените и за важността на споделеното познание.
Припомняме, че Проектът Oxymet – екологична батерия магнезий-въздух може да бъде използвана в електрически морски и речен транспорт, водни дронове и водолазно оборудване. За да произвежда ток на батерията са ѝ нужни магнезий, въздух и солена вода. Този тип батерии са безопасни, а вложените в тях суровини са евтини, защото магнезият е 1000 пъти по-разпространен в земната кора.
Д-р Попов сам финансира проекта, който спечели награда "Предприемач в науката" за 2020 година на фондация "Карол Знание", а със средствата от наградата закупи 3D принтер, за да изработи първите експериментални клетки метал-въздух. Чрез фондация "Карол Знание" д-р Спасова се запознава с разработката на д-р Попов и се стига до съвместната им работа, а данните от нея ще бъдат публикувани скоро с отворен достъп.
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg