Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родната полиция ще пази не само нас

В края на месец февруари тази година към отдел "Икономическа полиция" се сформира нов Сектор "Престъпления против околната среда и дивата природа". Той провежда оперативно-издирвателна, информационна, координационна и организационна дейност за превенция и противодействие на престъпления по редица членове от Наказателния кодекс. Сред включените в тях са: гори, дивеч, риба, защитени територии и местообитания, защитени видове, питейни води, замърсяване на почва, въздух и води, управление на отпадъците, отровни вещества и др.

По този повод говорим с един от инициаторите на процеса, а именно Димитър Градинаров – експерт в Българското дружество за защита на птиците. Той е експерт орнитолог, участващ от дълги години в планирането и осъществяването на дейностите на БДЗП за мониторинг и опазване на застрашени видове хищни птици и дейностите по противодействие на престъпления срещу дивата природа. Има дългогодишен опит в професионалното заснемане на фото- и видеоматериали за най-разнообразни теренни и други дейности на БДЗП. Освен това е и пилот на дрон, а също така и майстор-фотограф. През 2006 г. стана победител в конкурса на "National Geographic" България в категория "Природа“.

А за да разберем какво се случва на 69-ата Генерална асамблея на Международния съвет по лова и опазване на дивеча (CIC) в Париж, включваме нашата кореспондентка и колега от БНР Ася Чанева.

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" вече можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомира Константинова, Наталия Маева, Даниела Късовска, Маргарита Ралчева и Александър Райчев

Новини по програма "Христо Ботев"

На 10 юни програма "Христо Ботев" започна излъчването на собствена новинарска емисия.  Всеки делничен ден от 17 часа новинарите: Маргарита Ралчева, Даниела Късовска, Любомира Константинова и Александър Райчев ще ви представят най-важното от деня в сферата на културата, образованието и науката. Амбициите на ръководството на програмата за култура на..

публикувано на 10.06.24 в 17:58

Антон Митов представя: Нещо се случва… И аз не знам точно какво!

За теориите, конспирациите, вариациите, пермутациите и плоскостта на земята. На връх рождения ден на пералнята – каква е връзката между патентоването на пералнята машина и Дяволът влезе в Грузия? Защо в деня на тайнствените знаци и предсказания се промени програмата на Вселенския патриарх? За независимостите и зависимостите на православните..

публикувано на 10.06.24 в 13:45
Д-р Пламен Димитров

Викът на "нямото мнозинство" е ясен: Не се променихте, поемете отговорност!

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура" по програма "Христо Ботев" д-р Пламен Димитров обсъди значението на изборите и ролята на "нямото мнозинство" в обществото.  Д-р Димитров и неговият екип изследват хора, които системно не гласуват, като последните шест избора показват увеличаване на тази група. Той отбеляза, че..

публикувано на 10.06.24 в 12:06

От механиката до магията, или през погледа на часовникаря

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" по програма "Христо Ботев" става дума за часовниците и времето – със Станимира Кацарова, часовникар. Тя има ателие в центъра на София, известно за мнозина . Днес в Япония се отбелязва Денят на часовника. През 671 година се твърди, че за първи път се появява часовник в двореца на японския..

обновено на 10.06.24 в 11:59

От какво да се пазим сред природата?

Новите опасности в планините, свързани с промените на климата – разговор в "Нашият ден" с Момчил Цветанов , планински водач и инструктор по оцеляване. По думите на Цветанов климатичните промени представляват нормален природен процес , въпреки че хората ги възприемат като сериозна заплаха. Опасностите за човека насред природата не са нови, но..

публикувано на 10.06.24 в 10:58