В края на месец февруари тази година към отдел "Икономическа полиция" се сформира нов Сектор "Престъпления против околната среда и дивата природа". Той провежда оперативно-издирвателна, информационна, координационна и организационна дейност за превенция и противодействие на престъпления по редица членове от Наказателния кодекс. Сред включените в тях са: гори, дивеч, риба, защитени територии и местообитания, защитени видове, питейни води, замърсяване на почва, въздух и води, управление на отпадъците, отровни вещества и др.
По този повод говорим с един от инициаторите на процеса, а именно Димитър Градинаров – експерт в Българското дружество за защита на птиците. Той е експерт орнитолог, участващ от дълги години в планирането и осъществяването на дейностите на БДЗП за мониторинг и опазване на застрашени видове хищни птици и дейностите по противодействие на престъпления срещу дивата природа. Има дългогодишен опит в професионалното заснемане на фото- и видеоматериали за най-разнообразни теренни и други дейности на БДЗП. Освен това е и пилот на дрон, а също така и майстор-фотограф. През 2006 г. стана победител в конкурса на "National Geographic" България в категория "Природа“.
А за да разберем какво се случва на 69-ата Генерална асамблея на Международния съвет по лова и опазване на дивеча (CIC) в Париж, включваме нашата кореспондентка и колега от БНР Ася Чанева.
Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" вече можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!
Снимки – личен архив
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg