В галерия "Ракурси" вече е подредена и открита самостоятелната изложба на енигматичния художник Атанас Хранов. Изложбата има заглавие "Гласовете си виждам" и е представена с един великолепен текст от писателя Александър Секулов, личност, с която имат творческо и житейско общение, едно приятелство, основано на общи естетически и философски ценности.
Експозицията "Гласовете си виждам", която е изключително точно и същностно създадена като концепция, без много картини, е най-личната, най-изповедната изложба на именития ни художник, като в нея "той е едновременно и мирянин, и проповедник".
Познати са пристрастията на Атанас Хранов към морските пътешествия с кораб или лодка из морските ширини, предишната му изложба в "Ракурси" се наричаше "Изход", свързана със знакови морски и океански пристанища по света. Водата и морето му дават особена сила и мощ, правят го разпознаваем чрез смесването на различни жанрове художествени подходи. Характерни за автора са материали от дърво, ръчна хартия, злато, бронз, сребро.
В "Гласовете си виждам" в центъра е една знакова, изключително сложна като замисъл творба "Амвон". Други посоки са картини, свързани със знакови предмети и символи в неговата живопис – като стола, като вратата, като вписването на скулптурни пластики в тъканта на платното.
Изложбата може да бъде видяна до 3 юни в столичната галерия "Ракурси".
Вдъхновен от тази нова среща с публиката, Атанас Хранов разказва за тези свои платна в "Артефир". Чуйте повече от звуковия файл.
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg