Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грийнпийс - България зове за граждански натиск в подкрепа на жителите на Бобов дол и Големо село

ТЕЦ "Бобов дол"
Снимка: greenpeace.org

България все още е една от най-зависимите от въглища държави в ЕС и в страната се наблюдават най-високи нива на прахови частици, които всички българи дишат.

Разходите за медицинска помощ, свързана с въздействията върху здравето на българите от добива на въглища са 11.8  милиарда евро. Това са данни за периода 2016 – 2020.

"Грийнпийс – България"  призовава към подкрепа за жителите на град Бобов дол и село Големо село, които от години се борят за чист въздух. 

ТЕЦ "Бобов дол", свързвана с Христо Ковачки, е системен замърсител на природата. Местните жители редовно подават сигнали срещу централата, но тя само получава по някоя глоба и продължава да работи, а за хората остава разочарованието, че институциите отново  ги пренебрегват.

ТЕЦ "Бобов дол" системно запрашава и обгазява двете населени места, с което поставя здравето на жителите им в сериозна опасност.

Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС), която издава разрешителните на топлоцентралите, реши по своя инициатива да преразгледа условията, при които работи ТЕЦ "Бобов дол" заради сигнали за замърсяване на въздуха още от 2019 г.

Хората от Бобов дол и Големо село искат гаранции, че здравето им ще бъде защитено.

Помогнете им, като изпратите писмо!

Писмото ще подкрепи исканията на жителите в района на топлоцентралата, а именно:

• Да се постави в района на ТЕЦ "Бобов дол" постоянна измервателна станция за следене на качеството на въздуха, която да показва данни в реално време;
• Ежедневните данни от станцията да бъдат публични;
• Да се спре работата на централата, ако нарушава нормите за замърсяване
;
• Край на горенето на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол".

Съобщенията, които гражданите изпращат се получават от Росалина Инджиева, директор на агенцията. Г-жа Инджиева носи отговорност за мерките, които могат да бъдат предприети срещу замърсяването от ТЕЦ "Бобов дол". Колкото повече писма бъдат изпратени, толкова по-голям е шансът институциите да вземат мерки срещу престъпните дейности към здравето на хората и да действат по-смело срещу замърсителите!

Изпратете писмо като последвате този линк.

Единствените лични данни, които са нужни, за да станете част от петицията, са имената и имейл адреса Ви.

Ако все още се колебаете, поставете се на мястото на хората от Бобов дол и Големо село:

Саждите от топлоелектроцентралата покриват с мазен слой детски площадки, домове, автомобили и всичко, намиращо се на открито. Често има дни, в които запрашаването в района е толкова силно, че хората не могат изобщо да излязат навън. Все повече са сигналите за обгазяване, което предизвиква парене на очите и сърбежи по кожата. Местните жители се оплакват от респираторни и злокачествени заболявания, които без съмнение са предизвикани именно от замърсяването, което са принудени да търпят.

Този кошмар може да бъде спрян!

Крайният срок за изпращането на писма е 15 май. Бъдете с хората от района на Бобов дол в този критичен момент. Изпрати писмо и сподели информацията с приятели и близки! Чистият въздух е основно човешко право, което трябва да защитим.

Тук можете да гледате видеа, които показват как осъмват жителите на Бобов дол и Големо село и какво дишат.

Ася Чанева и Десислава Микова (вдясно)

Десислава Микова, координатор Кампания "Климат и енергия" на "Грийнпийс" – България разяснява казуса с ТЕЦ Бобов дол в "Зелени минути".


"Грийнпийс - България" отбеляза 12 години работа в защита на хората и природата

Едно от последните постижения на организацията беше победата срещу замърсяването от "ТЕЦ Марица изток 2".

През март 2023 г. Съдът на Европейския съюз отсъди в полза на околната среда в дело срещу "ТЕЦ Марица Изток 2"! Според решението на съда  българските институции нарушават европейските закони, като позволяват на централата да замърсява със серен диоксид над нормите. Решението на Съда на ЕС е ключово и ще промени начина, по който родните съдилища разглеждат съдебни искове срещу въглищните централи.

"Грийнпийс – България" подкрепи иселата в района на град Сливница в битката им с въглищна компания, която заплашваше да съсипе домовете им. Намерението на фирмата беше да добива лигнитни въглища в непосредствена близост до къщите на хората.

Ако беше осъществена, дейността на мината щеше да отрови почвите, водите и въздуха в района. Без препитание щяха да останат земеделци, животновъди, пчелари, а стотици хиляди левове, инвестирани в туризма, щяха да бъдат похабени. Зад искането за отмяна на разрешителното на мината застанаха повече от 1500 души, а организацията подкрепи юридически земеделеца Емил Мирчев срещу минната компания. Резултатът – плановете на фирмата са провалени. "Грийнпийс – България" продължава да следи казуса, за да се увери, че апетитите към плодородната земя на Сливница няма да се събудят отново.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42