Изложбата "Лукс и власт: От Персия до Гърция" в Британския музей в Лондон, която се провежда от 4 май до 13 август, представя Панагюрското златно съкровище като своя главна атракция. Това е вторият път, в който съкровището е изложено в Британския музей, след като през 1976 година той го посреща за първи.
Изложбата се състои от предмети на лукса от Афганистан до Италия. Потапя посетителите дълбоко в един период, когато Персийската империя на Древен Иран се сблъсква с градовете на Гърция, преди Гърция, а след това и Персия да паднат под властта на Филип Втори и неговия син Александър Велики.
“Факт е, че Британският музей е една от ключовите институции в Западния свят, той е най-големият като сбирка. Факт е също, че от 1976 г. не сме имали присъствие в него."
Това каза в ефира на “Нашият ден“ Марин Райков, посланик във Великобритания.
По думите му изложбата става възможна, благодарение на разговори, които той има удоволствието да проведа в Британския музей с неговия директор и с куратора на изложбата. “Няма съмнение, че без бързата и професионална реакция на директора на Националния исторически музей г-жа Бони Петрунова тази изложба нямаше да може да се състои“, посочва още той.
Според него изложбата е много оригинална тематично. Тя не е фокусирана върху една конкретна цивилизация, а по-скоро върху културните вектори на влияние между Изтока и Запада – Персия и Елада. В това отношение Тракийската цивилизация е разглеждана като една преходна цивилизация.
Той разказа още, че акцентите на изложбата са били върху съкровището от Дуванли и върху Панагюрското, те са били “гвоздеят на експозицията“.
Марин Райков, отбеляза, че британските медии са отразили изложбата широко и са обърнали внимание на нейните съществени аспекти, за разлика от българските медии, които са останали “улисани повече или по-малко от политическата интрига у нас“.
Гл. ас. д-р Петранка Неделчева, ръководител експозиционна и международна дейност в Националния исторически музея и преподавател в НБУ, разказа в ефира на “Нашият ден“ как се е осъществила изложбата.
“Това, което се случва в момента в Лондон, е, че хората ще разберат, че освен Слънчев бряг и недотам културните взаимоотношения на туристите, които идват в България, страната може да предложи много повече от евтин алкохол. Тя може да предложи една уникална култура, уникален културен туризъм“, посочва д-р Неделчева.
В предаването тя посочва още, че посетителите на изложбата влизат със заглавието – “От Персия до Елада“, но си тръгват с България, тъй като Панагюрското съкровище е поставено като главен акцент, то е “черешката на тази изложба“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..
"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..
Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..
Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg