Новата гражданска платформа "Здравен барометър“ е насочена към наблюдение, анализ и оценка на състоянието, ефективността, устойчивостта и развитието на системата на здравеопазване в България. Генеротори на идеята са проф. д-р Даниел Вълчев и проф.д-р Тодор Кантарджиев. Проектът ще се реализира от екип от здравни експерти, юристи и икономисти с опит в управлението, разработването на политики и подготовката на проекти на закони и други нормативни актове. Методологията на изследването ще включва система от индикатори – финансови параметри, ресурси, нормативна рамка, здравен статус, здравно обслужване и ефективност на системата.
"Не се обръща внимание на младите лекари и тяхната специализация, както и на профилактиката. Различни модели се взимат от къде ли не и обикновено са уникални в света и са първопроходчески, което е за сметка на по-лошото здравно осигуряване на хората.“
Това казва в интервю за БНР проф. д-р Тодор Кантарджиев.
Във фокуса на анализите ще бъде моделът на финансиране на здравната система, лекарствената политика, националната здравна карта, електронното здравно досие, медицинските кадри, антибиотичната и ваксинационната политика, профилактиката и правата на пациента.
В началото на октомври се очаква представянето на първия анализ на "Здравен барометър“.
Зимните вируси си отиват, настъпват кърлежите и комарите
Най-опасни са кърлежите в градските градини, докато кърлежите в природата са редки и не са рискови преносители на заболявания. Относно западнонилската треска, пренасяна чрез комари, проф. Кантарджиев напомни, че в България заболеваемостта е много рядка.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg