Тревожен е нарастващият брой инсулти в страната. Българите продължават да водят европейската негативна статистика, свързана с това заболяване както по брой случаи на 100 хиляди души, така и по смъртност. Инсултът е вид мозъчна увреда, чиито симптоми, зависят от частта на мозъка, която е засегната. Често хората, които преживяват инсулт, страдат от слабост от едната страна на тялото или имат затруднения при движения, мислене или говорене.
Асоциацията за инсулт и афазия създаде първата група за взаимопомощ след инсулт в България. Инициативата е част от кампанията на асоциацията под надслов "Живот след инсулт", която се провежда през целия месец май 2023 г.
Кампанията стартира на 9 май във Велико Търново с молебен в катедралния храм "Рождество на Пресвета Богородица", разказа в "Нашият ден" председателят на сдружението Дорина Добрева.
Тя допълва, че стартира мащабната дейност в социалните медии за създаването на виртуални групи за взаимопомщ и подкрепа за всички, пострадали от инсулт.
"Когато човек е премина през цялото изпитание, най-бързо и лесно със съпричастност и емпатия може да помогне на други хора“, посочва Дорина Добрева.
Асоциацията за инсулт и афазия има амбицията да постави в центъра на обществения интерес социалната значимост на заболяването инсулт, както и да популяризира симптомите му и адекватните и навременни действия, които трябва да бъдат предприемани, когато признаците бъдат забелязани.Националният телефон за подкрепа 0700 11 404 на Асоциация за инсулт и афазия е с временно работно време от 10.30 до 14.30 ч. всеки делничен ден.
Чуйте подробности в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg