За втора поредна година списание "Мениджър“ организира технологичното събитие Technovation 2023. Водещи фигури от технологичната стартъп и предприемаческа екосистема в България дискутират върху развитието на изкуствения интелект, какво ще бъде следващото поколение технологии, как ще се развива финтех секторът и какъв е инвеститорският интерес към България.
"В България има нужда от повече технологични събития по две причини. От една страна, развитието на технологиите е толкова бурно, че бизнеси и медии понякога се задъхват да следят пулса на всичко ново. А от друга страна, този сектор се развива много добре и формира 5% от БВП, но голяма част от компаниите работят с чуждестранни клиенти, тъй като пазарът ни е малък."
Това казва в интервю за БНР Мартин Иванов, идеен двигател на Technovation 2023.
Инвестиционните фондове, които оперират в България, трябва да си помагат, а не да се конкурират, защото всички имат една цел – развитието на българския бизнес. Компаниите в Източна Европа са 5 пъти по-ефективни с капитала, с който стартират.
Технологичният свят в момента преживява едно своеобразно състезание за това колко най-бързо ще внедрят AI в своите услуги. Дори и най-добрите анализатори се затрудняват да кажат кога и какво ще се случи – и с напредъка, и с различни бизнес процеси. Оптимизация в бизнеса ще има, но посоката тепърва ще се задава от големите световни компании.
"От тук нататък е много важно да успяваме да следим всичко, което се случва, защото ChatBot като ChatGPT са само повърхността, която виждаме. В нея тече развитие, което все още няма масов и публичен достъп. Изкуственият интелект се развива вече 70 години. Има върхове и спадове, но в последните месеци се достигнаха неща, които накараха ChatGPT приложението да се превърне в най-бързо развиващото се“, казва Мартин Иванов.
Подходите на риска
"В момента тече разговор, който няма времева рамка, в която да се базират подходи на риска. Колкото е по-голям той, толкова по-големи да са ограниченията. Планира се и забрана на системи. Трябва да има ясни разграничения дали хората говорят по между си, или с изкуствен интелект", коментира Мартин Иванов.
"Необходимо е критично мислене, защото с всяко развитие неминуемо минаваме през една промяна в обществото“, казва още той.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg