Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Иванов

Technovation 2023 – опасно ли е развитието на изкуствения интелект?

Технологичният сектор в България формира 5% от БВП

Снимка: Pixabay

За втора поредна година списание "Мениджър“ организира технологичното събитие Technovation 2023. Водещи фигури от технологичната стартъп и предприемаческа екосистема в България дискутират върху развитието на изкуствения интелект, какво ще бъде следващото поколение технологии, как ще се развива финтех секторът и какъв е инвеститорският интерес към България.

"В България има нужда от повече технологични събития по две причини. От една страна, развитието на технологиите е толкова бурно, че бизнеси и медии понякога се задъхват да следят пулса на всичко ново. А от друга страна, този сектор се развива много добре и формира 5% от БВП, но голяма част от компаниите работят с чуждестранни клиенти, тъй като пазарът ни е малък."

Това казва в интервю за БНР Мартин Иванов, идеен двигател на Technovation 2023.

Инвестиционните фондове, които оперират в България, трябва да си помагат, а не да се конкурират, защото всички имат една цел – развитието на българския бизнес. Компаниите в Източна Европа са 5 пъти по-ефективни с капитала, с който стартират. 

Технологичният свят в момента преживява едно своеобразно състезание за това колко най-бързо ще внедрят AI в своите услуги. Дори и най-добрите анализатори се затрудняват да кажат кога и какво ще се случи – и с напредъка, и с различни бизнес процеси. Оптимизация в бизнеса ще има, но посоката тепърва ще се задава от големите световни компании.

"От тук нататък е много важно да успяваме да следим всичко, което се случва, защото ChatBot като ChatGPT са само повърхността, която виждаме. В нея тече развитие, което все още няма масов и публичен достъп. Изкуственият интелект се развива вече 70 години. Има върхове и спадове, но в последните месеци се достигнаха неща, които накараха ChatGPT приложението да се превърне в най-бързо развиващото се“, казва Мартин Иванов. 

Подходите на риска

"В момента тече разговор, който няма времева рамка, в която да се базират подходи на риска. Колкото е по-голям той, толкова по-големи да са ограниченията. Планира се и забрана на системи. Трябва да има ясни разграничения дали хората говорят по между си, или с изкуствен интелект", коментира Мартин Иванов. 

"Необходимо е критично мислене, защото с всяко развитие неминуемо минаваме през една промяна в обществото“, казва още той. 

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диана Георгиева

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на Здравната каса

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...

публикувано на 30.04.25 в 11:45

Когато дълговете стават история: Музеят на дълга в Буенос Айрес

Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити.  През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..

публикувано на 30.04.25 в 11:27

Кризата в "Захарна фабрика": Човешки съдби насред разрушени домове

Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..

публикувано на 30.04.25 в 10:36
Адв. Александър Кашъмов

ВАС обсъжда пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция

В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...

публикувано на 30.04.25 в 09:53
Христо Ваташки и Венцисав Чанов

Висока концентрация на... концентрация

В свят, който всячески се стреми да открадне вниманието ни, често пъти за кратко, ни се иска да сме все по-концентрирани. Днес пазарът предлага на заетите хора всевъзможни добавки, храни и напитки за фокус и концентрация, за да успяваме в ежедневието си и да бъдем успешни. Няма да се спираме на разсъждение какво означава да си успешен, днес успехът..

публикувано на 30.04.25 в 08:45