Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Трошанов: Политическата игра или защо партиите не се стремят да управляват?

Фокусирането върху дребнотемия отвлича вниманието от същинските проблеми в съдебната система

| обновено на 19.05.23 в 09:56
Снимка: БТА

Горещите теми от седмицата коментира писателят Марин Трошанов в интервю за предаването "Нашият ден". Една от тях е свързана със съставянето на правителство и въпроса с кой мандат ще се реализира то. 

Според Трошанов политическите формации в момента изпълняват игра за пред публиката, насочена към твърдите ядра на избирателите. Той подчертава, че те трябва да поемат ясна отговорност и да се съсредоточат върху управлението на държавата. Също така, според писателя, формациите не се стремят да управляват, особено тези с най-голям брой гласове, поради финансовата криза, в която държавата се намира.

Той счита, че се нуждаем от непопулярни мерки и стриктна финансова и фискална политика. В предаването Трошанов изразява и съмнение дали временното правителство за няколко месеца е по-добро решение, отколкото продължаването на настоящия начин на управление.

В последните дни диалогът между магистратите и партиите предизвика съмнения относно принципите на бъдещата коалиция, каза по-рано президентът Радев.

В предаването писателят  изтъкна, че сме разтърсвани от скандали и се фокусираме върху дребнотемие, което отвлича вниманието от по-съществените проблеми в българската съдебна система.

“Това е система, чиито връзки са се градили с десетилетия. Мисля, че има обединение около мнението, че да се сочи с пръст единствено личността на главния прокурор е повърхностно и мързеливо решение на дълбоките и проблеми в българската съдебна система и че е нужен холистичен подход и дълбоки промени“, посочва той.

В “Нашият ден“ Трошанов коментира и последните новини от деня. В Министерството на образованието и науката бе генериран изпитен вариант номер 1 за днешния Държавен зрелостен изпит по български език и литература.

Той сподели своите размисли относно образованието в България. Писателят отбеляза, че при посещенията си в много учебни заведения в страната, винаги е подчертавал, че няма невъзможни неща. Въпреки трудните времена, през които е израснал, с бедност, хиперинфлация и страдания както за младите, така и за възрастните, Трошанов пожелава на всички по-светло бъдеще.

Друга важна тема, които Марин Трошанов обсъди в интервюто, е отношението на българското общество към автомобилите и отговорността.

“Много от българите обичат безцелно да си показват колите. Истински синдром в по-малките градове е да караш в центъра и да си подадеш главата от прозореца. Колата се е превърнала в статут, вместо в средство. В най-цивилизованите държави политици ходят на работа с велосипеди и градски транспорт“, посочва той по повод поредната новина за пътна катастрофа, в която имаме жертви.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20