Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Авариен изход" на живо с публика

Снимка: Ани Петрова

До март месец 2020 Радиотеатърът беше създал традицията да кани публика във Второ студио, с която заедно – слушатели и изпълнители – да прослушват премиерните постановки на български пиеси. Интересът към прослушванията на живо беше голям. За съжаление Covid епидемията прекрати тези събирания.

Сега с голяма радост съобщаваме, че редакцията ги възобновява и първото такова прослушване ще бъде на премиерната постановка на "Авариен изход".

Заповядайте на 25 май от 18.00 часа в Второ студио на БНР, входът е свободен. Ще се срещнете с автора на пиесата Силвия Чолева и с нейния режисьор Валентин Ганев. А излъчването по програма "Христо Ботев" ще се състои на 18 юни, неделя, от 16.00 часа.

"Авариен изход" е третата пиеса на Силвия Чолева, която редакция "Радиотеатър" включва в репертоара си след "Ела, легни върху мен" и "Името, твоето име", и двете реализирани от Снежина Петрова. В "Авариен изход" авторката мимоходом, в крачка, като че ли без да иска напипва болезнените проблеми в обществото ни и ни ги разказва, без да слага акцент върху никой от тях, без да съди героите си, но през цялото време усещаме горчивата ѝ, насмешлива усмивка. Как живеем, е въпросът, на който всички мъчително се стремим на намерим отговор. Не живеем както трябва, е отговорът на Силвия, не живеем в благодарност и в радост, не сме добри, не сме благородни, огрубяхме и оглупяхме, трябва да ни се случи най-лошото, за да се опомним.

Деликатната режисура на Валентин Ганев успява да изтегли нишките на хумора и иронията, без да ги натрапва, може би ни казва, че единствено през смеха можем да погледнем сериозно на себе си, без да се уплашим. Той умело води актьорите Йорданка Стефанова, Мария Каварджикова, Стефка Янорова по техните лъкатушни пътища, за да изградят запомнящи се и едновременно с това трудно податливи на определения образи.

"Авариен изход" е рентгенова снимка на нас самите днес и с безпристрастността на рентген показва недъзите ни и техните симптоми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15