Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прозаични диагнози

Проф. Златимир Коларов
Снимка: Кирил Чобанов

Един роман със заглавие "По тънката повърхност на леда" бе формалният повод да ни гостува проф. Златимир Коларов. Авторът е утвърден български ревматолог, но и писател, сценарист, човек с развит естествен интелект. Говорихме предимно за ревматология, но и за литература и документалистика. Акценти поставихме върху най-честите и болезнени диагнози в ревматологията, новите молекули, плащани от НЗОК за възпалителни заболявания като лупус, коксартроза, ревматоиден артрит. Дадохме повече информация за биологичните и биоподобни лекарства, които са най-новото постижение в терапията, но предизвикват и различни негативни ефекти.

"Не са малко сюжетите в новата ми книга, подчерта проф. Коларов, които са плод на лекарската практика, често това се случва и при избор на теми и герои в документалните филми. Но съм постигнал добър вътрешен баланс между медицината и литературата".

В хода на поредното издание "За здравето" дискутирахме и различни събития и акценти от изминалата седмица. Артериалната хипертония и последиците от нея бе тема в коментара на проф. Арман Постаджиян. В месеца, посветен на борбата с високото кръвно налягане, биват провеждани различни кампании, организирани от Българската лига по хипертония, сред които разяснителни и образователни инициативи за информираност на пациентите.

Друг сюжет бе насочен към неврорентгенологията. Тази тясна специалност, към която проявяват интерес много млади медици, е насочена към точното диагностициране на мозъчно-съдови заболявания. За проведения наскоро научен семинар и за прецизния диагностичен метод разказа доц. Марин Пенков от болница "Св. Иван Рилски" в София.

Една своеобразна поредица, свързана с негативната тенденция за използване на имена на изтъкнати лекари във фалшиви новини и реклама на хранителни добавки и лекарствени продукти, намери своето продължение и в последния брой "За здравето". Този път бе цитиран случай, в който е замесено името на акад. Чавдар Славов. На изтъкнатия уролог от болница "Царица Йоанна-ИСУЛ" бе "пришита" реклама на препарати за т. нар. инконтиненция – неволно изпускане на урина, често срещана болест при жените. Акад. Славов изрази огромното си огорчение от този прийом, който накърнява лекарското и човешкото достойнство, но често води и до фатални здравословни последици.

Към тази позиция се присъединиха всички останали участници в предаването, които също са били жертва на подобен род измама. Те единодушно посъветваха: за всяко лекарство или добавка се съветвайте с медицинско лице. Провеждайте терапия, единствено с медикаменти, предписани на рецепта и след консултация с лекар!


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50