В София се проведе Международна научна конференция "Учителното евангелие на Константин Преславски и южнославянските преводи на хомилетични текстове (IX-XIII в.): филологически и интердисциплинарни ракурси".
Този, на пръв поглед строго научен, но всъщност много важен за европейска културна среда, форум събра 35 изявени учени и изследователи от България, Австрия, Белгия, Германия, Италия, Словения, Хърватия и Чехия.
Във фокуса на конференцията беше Учителното евангелие – първият проповеднически сборник в средновековната българска литература. Тази най-ранна сбирка от поучителни слова в старата българска книжнина възниква през последното десетилетие на IX в. и е запазена в пълнота само в един руски и три сръбски преписа, датирани от XII до XIV в. Учителното евангелие се състои от слова за неделните дни през годината от Великден до Цветница. Повечето от тях са преводни текстове от различни църковни отци, но техните встъпления и заключения, както 42 беседа и Прологът са оригинално дело на Константин Преславски.
Епископ Константин е един от най-талантливите и продуктивни средновековни автори, но едва сега словното богатство, което той ни е завещал, започва да се изследва в дълбочина. Чуйте разговора на Милена Лекова с двама от участниците в конференцията - гл. ас. д-р Екатерина Дикова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН и проф. Алесандро Мария Бруни от университета "Ка Фоскари", Венеция.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg