Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво прави българското училище в Рим, за да предаде историята ни?

| обновено на 24.05.23 в 08:52
Светите братя Кирил и Методий; икона от Захарий Зограф от 1848 г. в Троянски манастир
Снимка: Уикипедия

Днес, 24 май, честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 

Как българското училище в Рим превежда неизвестни документи от архивите на Ватикана, свързани с българската история?  Какви са връзките на древните траки с римската цивилизация? И защо не знаем за българина, изобразен централната входна врата на базиликата “Св. Петър“.

Всички тези теми коментира в “Нашият ден“ Венета Ненкова, журналист-сътрудник от Радио Ватикана, основател на най-голямото българско учебно заведение в Италия.

“Оказа се, че връзката между България и Рим е изключително голяма. Днешните български територии са били част от Римската империя. Обичам да казва, че това е Европейският съюз на античността. Така че нашата култура, антична тракийска култура, както и след това българската култура, я преоткриваме непрекъснато тук в Италия“, разказва тя в ефира на “Нашият ден“.

24 май в Българското училище в Рим…

“Събрахме се на 21 май училища от Рим, Неапол, Флоренция  и още населени места и тръгнахме по стъпките на Кирил и Методий. В Рим има доста знакови места, свързани с делото на двамата братя“, споделя още тя и подчертава:

“Все пак те идват тук, за да получат благословията на папа Адриан II. Българският език става четвъртият официален език, след латински, гръцки и еврейски, на който се правят литургии и трябва да се гордеем с това, освен, че сме дали на всички славянски народи възможност да превеждат, четат и разбират Божието слова на собствения си език“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимка: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20