Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Пимпирев:

От Южния полюс до българската душевност: 24 май и Антарктида

| обновено на 24.05.23 в 11:24
Проф. Христо Пимпирев
Снимка: БАИ

На 24 май имаме възможността да открием духовното пространство на Антарктида. В чест на празника, в предаването "Нашият ден" гостува на проф. Пимпирев, който бе първият българин, развял българското знаме на Южния полюс на 8 януари 2013 г. 

В интервюто проф. Пимпирев казва: "За мен, това е най-светлият български празник. Искам да честитя на всички българи, творци, учители и преподаватели. На тези, които правят духовността на българина, защото без духовност наука и култура няма да бъдем народ“.

В днешния празничен ден той акцентира върху една много важна новина за българската култура и българските творци. Това, че писателят Георги Господинов, заедно с преводачката Анджела Родел, са получили голямата награда “Букър“, което е голямо признание.

Паметник на кирилицата на Антарктида/ снимка: проф. Христо Пимпирев

Професор Пимпирев отбелязва, че без духовността на българина, която носим в себе си от векове, нямаше да сме част от континента. Той подчертава, че чрез Антарктида не само духовно, но и физически, ние сме на континент, който е една десета част от нашата планета. България не е само в югоизточния край на Европа, на границата с Азия – “ние сме част от един голям континент, който е бъдещето на човечеството“.

Той изразява гордостта си от полярниците и всички, които помагат в тези повече от 30 години, за да бъдем една истинска полярна нация. Ние сме част от България на Антарктида, където има и паметник на кирилицата, който е уникален на целия континент.

Според професор Пимпирев българите трябва да направят някои промени, за да бъдат щастливи. Той препоръчва да се откъснем малко от материалните аспекти, които ни заобикалят и да не забравяме духовното. В света, където обладаването на материални богатства често се поставя в преден план, изследователят ни призовава да обърнем внимание и на духовните ценности, които са важни за нашето благополучие и смисъл в живота.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: БАИ, личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26