Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Светослав Кокалов: Още ми се работи в театъра

Театралните награди "Аскеер" ще бъдат връчени тази вечер (24 май) за 32-ри път. Престижното отличие се присъжда от фондация "Академия "Аскеер" на най-добрите постижения в театралното изкуство през изминалия творчески сезон.

Кои от номинираните ще получат награда, ще стане ясно едва на церемонията довечера. Отсега са известни единствено носителите на "Аскеер" в специалните категории:

Тази година с почетен "Аскеер" е удостоена актрисата Елена Райнова.

Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство се присъжда на Светослав Кокалов – художник, сценограф и педагог.

„Дон Кихот“, НТ „Иван Вазов“, реж. Александър Морфов (1994)
Проф. Кокалов е носител на две награди "Аскеер" в категорията "Сценография" – за работата си в постановките на Александър Морфов "Дон Кихот" (1994) и "Бурята" (1997) в Народния театър "Иван Вазов". Но за първи път в историята на "Аскеер"-ите сценограф ще бъде удостоен с Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство.

"Беше разтърсващо като новина, когато я научих. Огромна чест – за мен лично. На гилдията ѝ се полага такава награда, но не съм никога предполагал, че точно аз ще бъда първият в списъка, който, надявам се, нататък да се попълни с още имена", сподели в "Артефир" Светослав Кокалов.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

„Боряна“, ДТ - Русе, реж. Бойко Богданов (2021)
Професор Кокалов е създал над 40 сценографски и повече от 15 костюмографски решения за драматични и музикални спектакли. Работил е с едни от най-изявените български режисьори – Крикор Азарян, Иван Добчев, Александър Морфов, Стоян Камбарев, Пламен Марков, Бойко Богданов, Явор Гърдев, Димитър Еленов, Лилия Абаджиева.

От 1990 година професор Кокалове преподавател по сценография в Националната художествена академия и неин ректор в два мандата – от 2007 до 2015 година.

Фотографи: Росен Димитров, Начо Каменов, Стефан Н. Щерев, Иван Томов, Велина Кокалова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39