Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правото в България – ангелски закони, дяволски практики

Разговор по темата "Право" в контекста на сътресенията в прокуратурата, съдебната система и държавата като цяло

Веселин Диманов, Стефан Иванов и Емил Георгиев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Ако вземем пример от сатирика и журналист Самуил Петканов и помолим изкуствения интелект да ни обясни актуалните събития по върховете на властта в България, машинният разум ще ни даде една достатъчно добра хронология на фактите.

Но все пак това не би могло да се приеме за истинско обяснение. Защото обяснението в действителност идва от човешкия прочит, от погледа върху факти и теоретични постановки в определен контекст.

Правото в България се превърна в обект на именно такъв прочит в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев" на БНР. По темата, разгледана през призмата на трусовете в прокуратурата и политиката, в студиото разговарят Емил Георгиев, адвокат от "Правосъдие за всеки", Стефан Иванов, поет, философ и съдебен заседател, както и режисьорът Веселин Диманов.

"Имаме конституция и закони, които, по преценка на чуждестранни експерти, са писани като за ангели. Но реално много често се сблъскваме с дяволи, дяволъци и всякакво друго неангелско поведение, когато се стигне до прилагането на правилата", коментира адвокат Георгиев, който е и председател на Обединението на свободните адвокати.

Той подчерта, че "България се намира в безпрецедентна политическа, институционална, дори конституционна криза от години насам. Може би от 2019 г., когато изтече мандатът на Сотир Цацаров за главен прокурор и на поста беше избран Иван Гешев".

"Това звучи като някакъв много страшен сценарий, в който участваме всички ние. Ако беше холивудска продукция, може би щяхме да си кажем: "Да, някой го е написал предварително и така е очертал рамките на един филм". А ние това го живеем", каза Веселин Диманов, чийто филм "Моралът е доброто" наскоро спечели наградата на СБФД "Васил Гендов" в категорията "Най-добър дебют на документален филм".

"Все едно някои институции са направени нощем в някакъв делириум – и се е получил някакъв чудовищен хомункулус. Но наяве, на слънчева светлина, може ясно да се види дали нещото е оформено по определени правила, или е безформено", описа институционалната криза Стефан Иванов.

По телефона в разговора се включи и журналистът Полина Паунова. "Не можем да коментираме институционално хора с прякори", изтъкна тя и припомни част от заглавието на текст в "Политико" от миналата седмица – "Каскета срещу Тиквата". 

"Всичко е признато и всичко е на масата. Важното е какво следва от тук нататък", каза още Паунова по темата.

Някои от въпросите, на които дава отговори интересният разговор:

● Какви са вариантите за развитие на кризата?
● Какви възможни изходи има от нея?
● Защо правосъдната реформа засяга всеки един човек в България?
● Как документалните филми и изкуството като цяло помагат в настоящата ситуация?
● Какъв ключ към разбирането на проблема дава филмът "Ангелът унищожител" на Луис Бунюел?

Чуйте цялата дискусия в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39

Църквата като дом на милосърдието

Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..

публикувано на 11.05.25 в 09:45
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35