Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Юруков: Знак за какво е червената боя върху Дома на Европа?

Снимка: Ванцислав Василев

Досъдебно производство за хулиганство беше образувано преди дни след нападение с червена боя върху сградата на европейските институции в България. На 21 май, около 16:35 часа, Първо районно управление получава сигнал за инцидента, който е станал по време на шествието "Поход за мир и неутралитет". По информация от МВР, участници в шествието организирано пръскат червена боя върху сградата "Домът на Европа", където се намират представителството на Европейската комисия и бюрото на Европейския парламент.

След този инцидент се повдигат няколко важни въпроса, които трябва да бъдат обсъдени в обществото. “Темите на деня“ в “Нашият ден“ са свързани с демонстрирането на нетърпимост към проявите на неонацизъм и начините за справяне с такива инциденти. В ефира на предаването Боян Юруков, програмист и общественик, сподели своите виждания.

Юруков предлага алтернативен подход към реакцията на подобни актове на омраза и вандализъм. Той твърди, че боята върху изрисувания паметник не трябва да бъде изчистена веднага, а да се използва за изразяване на различни послания “чрез нарисувани цветя и съобщения, които хората искат да изкажат“. Това може да покаже, че омразата може да се превърне в нещо друго.

Юруков споделя също, че важно е да се осъзнае, че не всички хора одобряват подобни актове на насилие и омраза. Много хора чакат активни действия и решения относно проблемите в обществото.

Той  изразява съжаление, че политически фигури като Костадин Костадинов получават значително внимание в медиите, въпреки че техните възгледи и действия не отразяват сериозни идеи или решения. Той подчертава, че такъв тип комуникация е “класически метод, използван от крайнодесните политически сили в други страни“ като Гърция, Франция и Италия. “Това е предварително изработена политическа кампания, която копира успешни модели, но няма нищо общо с реалните мисли и настроения в обществото“, казва той.

Юруков подчертава още, че обществото е разделено по много линии, основно поради липсата на конструктивен дебат. Хората започват да се идентифицират с посланията на хора като Костадин Костадинов, и това води до създаването на напрежение и инциденти като този с боята върху сградата на европейските институции.

В предаването той акцентира върху нуждата от по-широк и открит дебат в обществото, който да включва различни гледни точки и да насърчава търсенето на конструктивни решения.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26