Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валери Найденов: Докато има партийно-листова избирателна система, ще има и кризи

| обновено на 26.05.23 в 09:53
Валери Найденов
Снимка: БГНЕС

В интервю за БНР журналистът Валери Найденов коментира последните вътрешнополитически новини и поставя акцент върху политическата криза, пред която е изправена страната. Той изразява съмнения относно възможността постоянно правителство да помогне на България, тъй като е “формирано на несигурна почва и в голяма степен е назначено отвън“.

В ефира на “Нашият ден“ журналистът коментира, че причината за политическата криза е в “стандартната авария“, която възниква в системи, използващи партийно-листовата избирателна система. “Такива кризи са се случвали и в други държави като Франция, Италия, Белгия, Холандия и Гърция, но всяка от тях излиза от кризата по различен начин“, казва той.

Според него решението на политическата криза може да бъде постигнато чрез промяна в системата, без да се нарушава Конституцията, а само чрез промяна в законодателството. Найденов подчертава, че когато една партия самостоятелно формира правителство, без да предостави министерски постове на своите партньори в коалицията, това също е “криза и огромен риска за тази партия“.

В интервюто се споменава и старата стратегия на политическите лидери, която Валери Найденов описва като “временно оттегляне“.

“Това, което прави Борисов, е много стара стратегия, още от китайските пълководци – оттегли се временно, дай им цялата войска и власт, и ще дойдат да те молят да се върнеш“, твърди той.

Найденов предупреждава, че това може да доведе до хаос, тъй като властта, предоставена на ПП-ДБ, може да бъде отнета по всяко време.

“Че ще настъпи хаос, е ясно, защото ПП-ДБ искат всички министри, добре, ще ги получат, но в същото време ГЕРБ може да ги свали, когато си иска“, посочва той.

Относно мнозинството в парламента, Валери Найденов изтъква, че мнозинството в парламента е против "Продължаваме промяната" и че винаги ще има разбирателство между ДПС и ГЕРБ.

“Ако се замислим какво е мнозинството в парламента, то е против “Продължаваме промяната“ – “Възраждане“ винаги ще гласува “против“, ДПС винаги ще има някакво задкулисно разбирателство с ГЕРБ“, казва още журналистът.

В интервюто журналистът изрази съмненията си относно дълготрайността на всякакви договорки между политическите сили в България. Той поставя въпросителни знаци върху съгласието, което може да бъде постигнато между първите две партии, като посочва, че такива споразумения имат ограничен срок на действие. Той се съмнява в ефективността на такива договорки, като пример за това посочва случая с Иван Гешев, чийто мандат на прокурор е бил обект на споразумение, което впоследствие е било нарушено.

В предаването Найденов подчертава още и разликата между политическия морал и човешкия.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26