"Почвам да пиша моя дневник, защото искам да знам какъв съм бил на 16 г. и въобще като ученик, за да мога един ден, когато имам деца, да видят какъв старателен ученик съм бил и да им служа за пример. Трябваше да почна да го пиша 1 година по-рано, но докато си намеря хубава и подходяща тетрадка, годината измина…"
Това е автентична извадка от дневника на Филип Трифонов от 1963 година. С нея и с предговор от сина на актьора Мартин Трифонов започва книгата "И един ден, когато стана писател…", писана от Филип Трифонов във времето между 16 и 73 години.
В този естествен дневник на "актьора, скиора, боксьора, шофьора, професора, психолога и педагога – класика на българското кино" има автобиографични текстове, театрални текстове, бележки, писма, снимки, спомени от приятели, че дори „кръстословица“. Тази книга от и за Фипо отново ни среща с този невероятен талант, честен, любопитен и умен човек, свободен дух и по неговия си неповторим начин успява да ни разсмее. А ето и песничката за "Фиповеца" от Руси Чанев:
Песничка за Фиповеца
Сам изстрел и сам цел, сам въпросът и сам отговорът
Той е вечен момчурляк…
Как да го опиша, как?
Фиповеца е щурак,
вид отнесен особняк:
Срещнеш ли го – то е знак,
че ще те разсмива пак.
Ту се крие под калпак,
под каскет или мустак,
ту изглежда западняк,
ту е в дрипи на хъшлак,
ту пристъпва с ход на рак,
ту врати отваря с крак!
Фиповеца е чудак!
Чуйте художника Мартин Трифонов, син на Филип Трифонов.
Снимка – личен архив
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското кино в България, като всяка година се показват най-новите и интересни филми от различни европейски страни. От 31 май до 4 юни фестивалът ще предложи богата и внимателно подбрана селекция от 54..
Вярвам, че изкуството притежава силата да променя хода на времето – да го спира, връща, забързва. Портретният жанр е именно едно от сечивата, чрез които това се случва. Портретът е следа от среща, памет за създадена връзка. В "Отвъд портрета" – замислен преди 20 години като поредица от акции, предмет на тази памет е специалната връзка между художник,..
Мария Куманова е българска писателка и поетеса. Завършва магистратура по творческо писане в Нов български университет. Дълги години е част от творческия колектив "Писатели без книги", където произведения на неиздавани автори се четат от техни колеги. Гост е на редица писателски събития в страната. Свои творби публикува в "Литературен вестник",..
Радослав Чичев, водещ на предаванията "Аларма" и "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев", представя в "Нашият ден" новата си стихосбирка "Лоно". Нейната официална премиера предстои на 11 юни в галерия "Кредо Бонум“. За себе си Чичев споделя: "Обичам радиото. Обичам музиката, театъра, изкуствата. Обичам семейството си, приятелите си."..
Регионалният исторически музей в град Габрово подготвя поредица от събития, свързани с честването на няколко годишнини – разказва в "Нашият ден" Христинка Шепелева . На 5 юли с вход свободен ще се състои исторически фестивал в местността "Градище". С празника ще бъдат отбелязани 165 години Габрово – град, 142 години исторически музей –..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg