Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийски маршрути: За музейната сбирка в Софийската синагога

Снимка: sofiasynagogue.com

"В Централната софийска синагога се помещава музейна сбирка, чрез която много ни се иска да разкажем различни лични истории. Досега сбирката представяше по-скоро исторически преглед, но ние осъзнаваме, че има много хора в България, особено младите хора, никога не са се срещали с евреи, не знаят кои са. За съжаление, медиите невинаги дават добра представа за еврейската общност. Много често и чужденците, които идват тук, не знаят нищо за българската еврейска общност, за нашите традиции и нашата култура", разказва Максим Делчев, председател на Централен израилтянски духовен съвет.

С него говорим за това как се събира музейна сбирка, която да разказва лични истории, така че уроците по история да не звучат само като сухи факти или статистика, а да можем да видим лицата на реални хора.

"Нашият план е в рамките на следващите две години горният етаж на синагогата да се превърне в едно място, в което хората да могат да научават повече за евреите, за историята, за традициите", казва Максим Делчев.

По думите му Централната софийска синагога има два самостоятелни живота. "Тя е духовен център на еврейската общност в България, и същевременно е и културна забележителност, паметник на културата в столицата. И ние се опитваме тези два живота да съжителстват заедно – синагогата да е отворена за посещения, за туристи – всеки един човек, без значение дали е посетител на града или жител може да я дойде и да влезе тук, но тя е също така и духовен център",казваМаксим Делчев.


Той разказва също така, че Централната софийска синагога има специална програма за посещение на ученици и ако има преподаватели, които искат да доведат своите ученици, просто трябва да се свържат с тях.

Максим Делчев обяснява не само за музея към Централната софийска синагогата, но и за това защо е необходимо вратите на подобен храм да бъдат винаги широко отворени. "Нашата традиция, както и традицията на тази страна е да живеем заедно", казва той.

Защо са толкова важни личните истории и как може да бъде обогатена колекцията на музея към Централната софийска синагога, чуйте разговора с Максим Делчев.

Чуйте разговора на Оля Стоянова с Максим Делчев в предаването "А сега накъде".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05