На 30 май, в 18 часа в Националната художествена галерия "Двореца" се открива сборната изложба "Игли в купа сено". Тя е крайния резултат от отворена покана, която Българският фонд за жените (БФЖ) отправи към нашите и чуждестранните визуални артистки миналата година, да създадат произведения, по темата "Извънредно положение".
Творбите на тринайсетте участнички в изложбата, Боряна Петкова и Искра Благоева, Боряна Росса, Зелика Шога, Катя Димова, Красимира Буцева, Моника Попова, Наталия Йорданова, Неда Миланова, Оксана Казмина, Райна Тенева, София Грънчарова и Nada Ree, са избрани от сериозно жури – кураторките Светлана Куюмджиева, Даниела Радева, Стефка Цанева, Маргарита Доровска, както и от Гергана Куцева, Добромира Терпешева и Росена Иванова от екипа на БФЖ.
Повтарящ мотив в творбите на художничките се оказа иглата – дребен, домашен предмет, който успява да побере множество значения, асоциации, образи и практики – натрупват се понятията за пренебрегнатото като твърде несериозно приложно изкуство, причиняването на болка, крехкостта, "женската работа", забитите в колекцията пеперуди и вечния риск от изгубването ѝ.
"Художнички, идващи от различен културен контекст, от няколко поколения, с различен опит, се свързват тук на много нива – буквално чрез линията, която преминава през телата им, чрез умението на ръката, чрез преживяното, чрез наученото от тяхната семейна или от споделената ни история, чрез пътуването, чрез сливането с природата, чрез емиграцията, алиенацията, чрез отношенията между майки и дъщери. Това са истории на жените, диверсия в музея, игли в купа сено." –пише кураторката на изложбата Светлана Куюмджиева.
Росена Иванова от БФЖ и Светлана Куюмджиева представят изложбата в "Артефир".
"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..
Зад " Бестиарий " на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..
Днес, 5 май, от 18:00 часа във Варна ще бъде открита изложба, посветена на 80-годишнината от рождението на художника Христо Господинов – Печката. Събитието ще се състои в "Галерия 33" в морския град и ще предложи на посетителите възможност да видят непоказвани досега произведения на автора, както и видеопрезентация с архивни снимки от личната..
Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" представя днес класическата комедия "Рейс" от Станислав Стратиев в зала "Любен Гройс" от 19 ч. Спектакълът е възстановен след дълга пауза от младия режисьор Бюрхан Керим. В ролите на обичаните персонажи влизат актьорите Димитър Димитров, Васил Читанов, Ива Караманчева, Венцислав Стоянов, Никола Орешков, Асен..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април. Изнесеното студио е..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg