Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Лицата на неродените пеперуди" – по действителен случай и с кауза

Снимка: Ангелина Грозева

Книгата "Лицата на неродените пеперуди" на авторката Мариела Георгиева застава зад каузата за борба с насилието над жени. Книгата е написана по действителни случай от практиката на Мариела като следовател в Съединените американски щати и ще бъде официално представена на 1-ви юни, с благотворителна вечер, посветена на всички жертви на домашното насилие. Средствата, събрани от продажбата на книгата ще бъдат дарени на деца, чиито родители са станали жертви на домашно насилие. Авторката споделя, че всяка история е самостоятелен свят. Нечий свят. Преминал през света на главната героиня, Адриана, която е полицай. Но тя е просто свързващото звено, опитващо се да разбере смисъла на съществуването. Книгата е един калейдоскоп от съдби на хора, "интимно" притиснати в обятията на насилието. Съдби, представени без разсъждения. Просто такива, каквито са. Повече за книгата "Лицата на неродените пеперуди" и събитието, което ще се проведе на 1-ви юни, разказват организаторката на събитието – Силвия Чалъкова и авторката Мариела Георгиева:

"За мен това е изключително важна книга, защото давам гласност на тази паралелна реалност на насилието. Адриана обединява цялата книга. Нейните преживявания оформят, това което е тя. Всички съдби на хората остават трайна следа в нея. Всички тези случаи са дълбоко заседнали в душата ми. Искам читателите да се докоснат до тези живот. Да знаят, че страхът е реакция, куражът е решение."

На събитието ще присъстват сдружението на Жените мотористи, група "Тринити", дует "Експоуз". Актрисата Десислава Моралес ще чете откъси от книгата, и журналистката Тина Ивайлова ще сподели случаи от практиката си. Средствата ще се събират чрез продажба на книгата, продажба на принтове на картините на Диляна Игнатова, както и търг на няколко нейни оригинала.

В "Артефир" Силвия Чалъкова и Мариела Георгиева разказаха за книгата "Лицата на неродените пеперуди". Представянето е на 1-ви юни в столичен бар в Национален дворец на културата.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Царево отново е столица на творческите занаяти

Царево отново ще се превърне в сцена на творчество, красота и споделена енергия! От 12 до 22 август 2025 г. крайбрежният град ще бъде домакин на дългоочакваното издание на Фестивала на творческите занаяти и изкуството, който тази година ще се проведе под вдъхновяващия надслов "Сътворение". За десета поредна година Фестивалът ще събере десетки..

обновено на 12.08.25 в 10:45

Троян отбелязва Международния ден на младежта с Георги Ненов

Община Троян кани всички желаещи да отбележат Международния ден на младежта с вдъхновяваща среща с Георги Ненов. Събитието ще се проведе на 12 август 2025 г. (вторник) от 18:00 часа в Туристическия информационен център в град Троян. Срещата е отворена за широка публика и дава възможност да се запознаете лично с Георги Ненов, да усетите..

обновено на 12.08.25 в 10:36

Здрава Каменова представя "Изтрий веднага" на софийска сцена

Ако по някаква причина все още сте в задъханата ни столица, довечера можете да гледате комедийния спектакъл "Изтрий веднага" от Здрава Каменова. Представете си, че можете да изтриете всеки срамен момент от живота си — всяка грешка, която сте допуснали пред любим човек, пред колеги или приятели. Е, в най-новата пиеса на актрисата това е..

публикувано на 11.08.25 в 10:27

Разград под звездите: Лятно кино с български филми

От 11 до 13 август Разград ще се превърне в истинска открита сцена за киноизкуство. В рамките на инициативата "Лятно кино в Разград" жителите и гостите на града ще имат възможност да се насладят на три от най-впечатляващите заглавия в съвременното българско кино. Тази вечер от 21:30 ч. в Градски парк "Ронда" ще можете да гледате филма..

публикувано на 11.08.25 в 10:12

Историята на едно лято – "Урокът" във фотографии

В Музея на фотографията в Казанлък днес се открива изложбата "Урокът" на Александър Иванов и Фондация "Академия Роза". Ежегодните летни музикални академии, организирани от Фондация "Академия Роза", са форум за обучение на млади оркестрови изпълнители. Фондацията цели да вдъхнови участниците, като им предостави възможност да работят..

обновено на 11.08.25 в 10:04