Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е нужно, за да бъдеш успешен и отговорен родител?

Уважавайте децата си и детето в себе си

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

Знаем ли какво означава отговорно родителство? Малко хора си дават сметка, че това всъщност означава гарантиране и спазване на права. С всяка стъпка детето експериментира, учи се от възрастните – родители, учители, по-големи братя и сестри са неговото огледало. 

В "Нашият ден“ темата коментират Румяна Иванова, директор на природозащитна организация и майка на 4 деца, и бащите Иван Панкев, пътешественик, автор на книги и баща на един син, и Тодор Тодоров, писател и философ и баща на дъщеря.

"Политика с любов към децата не сме видели. В смисъл на нивото на политиката децата са нещо като личната отговорност на родителите.  Държавата не отговаря“, казва Румяна Иванова.

Тя е вложила усилията в изграждането на родителски кооператив. Но за разлика от детските градини, тук е нужно лично въвличане.

В своето развитие детето преминава през няколко важни етапа. Всеки от тях е предизвикателство за малкия човек и предоставя потенциал за изграждане на ценностни качества – надежда, сила, целенасоченост, компетентност и вярност. Чрез тези стъпки подрастващата личност "отстоява“ победите си и изгражда доверие, учи се на инициативност, трудолюбие и формира своята идентичност. Но е възможно някъде в тези етапи да настъпи объркване и да се проявят дефицити – недоверие, срам, чувство на съмнение, вина или малоценност.

Дара, Румяна Иванова, Мария Мира Христова и Иван Панкев

Иван Панкев припомня, че една африканска поговорка гласи, че "за да се отгледа дете, е нужно село". И допълва, че ако искаш да възпиташ нещо в детето си, трябва да го имаш в себе си.

Децата могат да бъдат учители за своите родители. Учат ги на безусловна любов, на чистота и автентичност. Те са извор на радост, спонтанност и въображение, както и уникален пример за присъствие тук и сега. 

"Училището трудно разпознава невербалната агресия, отхвърлянето на различните. Трудно се справя с децата, които имат по-особен подход в ученето“, посочва Румяна Иванова.

Родителството е нещо, което е сложно и невинаги е лесно. Невинаги хората знаят как да подходят към детето си, коментира Тодор Тодоров.

"На първо място, трябва да познаваш детето си. Да общуваш с него. Да разговаряш с него. Като това общуване става на много различни равнища“, допълва той. 

Тревогата на българските родители е как детето им ще се "сблъска“ с училищната система. Родителите трябва да инвестират време и то когато детето е малко.

"Децата трябва да бъдат третирани с уважение към техните желания и въпроси. Ние самите трябва да си даваме сметка, че ние носим това в себе си, това детско същество и никога не порастваме напълно", казва още Тодор Тодоров.

Целия разговор можете за чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05