Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е нужно, за да бъдеш успешен и отговорен родител?

Уважавайте децата си и детето в себе си

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

Знаем ли какво означава отговорно родителство? Малко хора си дават сметка, че това всъщност означава гарантиране и спазване на права. С всяка стъпка детето експериментира, учи се от възрастните – родители, учители, по-големи братя и сестри са неговото огледало. 

В "Нашият ден“ темата коментират Румяна Иванова, директор на природозащитна организация и майка на 4 деца, и бащите Иван Панкев, пътешественик, автор на книги и баща на един син, и Тодор Тодоров, писател и философ и баща на дъщеря.

"Политика с любов към децата не сме видели. В смисъл на нивото на политиката децата са нещо като личната отговорност на родителите.  Държавата не отговаря“, казва Румяна Иванова.

Тя е вложила усилията в изграждането на родителски кооператив. Но за разлика от детските градини, тук е нужно лично въвличане.

В своето развитие детето преминава през няколко важни етапа. Всеки от тях е предизвикателство за малкия човек и предоставя потенциал за изграждане на ценностни качества – надежда, сила, целенасоченост, компетентност и вярност. Чрез тези стъпки подрастващата личност "отстоява“ победите си и изгражда доверие, учи се на инициативност, трудолюбие и формира своята идентичност. Но е възможно някъде в тези етапи да настъпи объркване и да се проявят дефицити – недоверие, срам, чувство на съмнение, вина или малоценност.

Дара, Румяна Иванова, Мария Мира Христова и Иван Панкев

Иван Панкев припомня, че една африканска поговорка гласи, че "за да се отгледа дете, е нужно село". И допълва, че ако искаш да възпиташ нещо в детето си, трябва да го имаш в себе си.

Децата могат да бъдат учители за своите родители. Учат ги на безусловна любов, на чистота и автентичност. Те са извор на радост, спонтанност и въображение, както и уникален пример за присъствие тук и сега. 

"Училището трудно разпознава невербалната агресия, отхвърлянето на различните. Трудно се справя с децата, които имат по-особен подход в ученето“, посочва Румяна Иванова.

Родителството е нещо, което е сложно и невинаги е лесно. Невинаги хората знаят как да подходят към детето си, коментира Тодор Тодоров.

"На първо място, трябва да познаваш детето си. Да общуваш с него. Да разговаряш с него. Като това общуване става на много различни равнища“, допълва той. 

Тревогата на българските родители е как детето им ще се "сблъска“ с училищната система. Родителите трябва да инвестират време и то когато детето е малко.

"Децата трябва да бъдат третирани с уважение към техните желания и въпроси. Ние самите трябва да си даваме сметка, че ние носим това в себе си, това детско същество и никога не порастваме напълно", казва още Тодор Тодоров.

Целия разговор можете за чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29