Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Георгиев

Как изглежда животът след 15 дни в клетка от стъкло?

Излизайки от клетката, светът ми се видя много, много голям

Снимка: ФС на Красимир Георгиев

Ултрамаратонецът Красимир Георгиев  разказва в "Нашият ден" за първите си усещания след края на 15-дневното си затваряне в стъклена клетка. Уникалният социален експеримент има за цел да изследва промените, които предизвиква изолацията у съвременния човек на психологическо и физическо ниво.

"След клетката аз имах нещо като паник атака, излизайки в този голям свят. Защото, когато си затворен в кибритена кутийка 15 дни, мозъкът свиква с това. Ти си ограничен физически и психически", споделя Красимир Георгиев.

Физически това предизвикателство не е оставило следата. Единствено по време на престоя се наблюдаваха завишени нива на холестерола. Лекарите обясняват това с нивото на стрес, който утрамаратонецът е преживял.

15-дневното меню на Красимир е включвало бял ориз, пилешко филе, броколи, домати и краставици и понякога картофи.

Психическото състояние влияе на физическия аспект на работата на тялото. Утрамаратонецът е убеден, че експериментът е от полза. Твърди, че е станал по-емпатичен.

Предизвикателството, което Красимир Георгиев е приел, е провокирано от все по-силно задълбочаващата се изолация на съвременния човек, следствие на множество зависимости. Предстои медицински екип да обобщи резултатите и да предостави достоверни данни за вредите от социалната изолация, обременяването с общуване в дигитална среда и щетите от липсата на живо междуличностно общуване. Данните ще бъдат използвани за създаване на програма за ограничаване на социалната изолация, намаляване на дигиталната обремененост на младите хора и превенция на различни зависимости.

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44